EPGİS Açıklama Yaptı, Bayiler Zam İstedi! Benzin, Motorin Ve LPG Otogaza 50 Kuruş Zam Mı Geliyor?

Türkiye'de akaryakıtta yeni bir zam talebi gündeme bomba gibi düştü. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bayilerin kar marjlarının arttırılması için açıklama yaptı.

Finans 19.12.2021 - 18:20 19.12.2021 - 18:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Kur farkından dolayı fahiş zamlarla karşılaşan akaryakıt fiyatlarına sektörün tam ortasından zam talebi geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak bayilerin kar marjlarının en az asgari ücret artış oranı kadar arttırılmasını istedi.

EPGİS BAYİLER İÇİN ZAM İSTEDİ!

EPGİS açıklamasında akaryakıt bayilerinin zamlardan dolayı mağdur olduklarına dikkat çekildi. benzin ve motorine yapılan her zammın bayiler için yeni bir sermaye ihtiyacı olduğunu belirten EPGİS, zamlarla beraber bayilerin kar marjlarının yüzdesel olarak düştüğünü belirtti. Her bir litre akaryakıt satışında bayi ve dağıtıcı kar payının yüzde 9 olduğunu duyuran EPGİS bunun da 1 TL olduğunu açıkladı. Bu 1 TL'nin de sace 55 kuruşunun bayilere kar olarak kaldığına vurgu yapıldı.

BAYİ KAR MARJI MASRAFLARA GİDİYOR

EPGİS tarafından yapılan açıklamada bayilere kalan 55 kuruşluk karın 25 kuruşunun nakliye masrafına gittiği ve 18 kuruşunun da banka ve kredi kartı komisyonuna kesildiğini duyuruldu. Akaryakıt satın alan vatandaşların yüzde 85'inin ödemeyi banka veya kredi kartları ile yaptıklarını duyuran EPGİS oluşan maliyetin bayiler için çok önemli bir yük olduğunu açıkladı.

epgis açıklama

EPGİS tarafından yapılan açıklamada dolum yerlerine uzak bayilerin yaşadıkları maliyet sorunlarına da dikkat çekildi. Nakliye maliyetlerinin bu şekilde arttığı belirtilirken bazı bayilerin tüm karlarının bu şekilde sıfırlandığı ve kar edemedikleri bildirildi. Yıllarca bayilere ödenen nakliye maliyetlerinin bugün toplam bayi kar marjı içerisinde yer almasının kabul edilemez olduğunu açıklayan EPGİS akaryakıtta yeni bir zam talebinde bulundu.

Akaryakıt istasyonları adına açıklama yapan EPGİS, litre başına akaryakıtta kalan 12 kuruş ile bayilerin çalışanların maaşlarını, SGK, yol, yemek, elektrik, su ve diğer işletme giderlerinin karşılanmasının beklenmesinin adaletsizlik olduğunu bildirdi. Akaryakıt istasyonlarının sermayelerinin eridiğini ve artık dayanacak güçlerinin kalmadığını duyuran EPGİS, EPDK'ya seslenerek en azından bayi kar marjlarının asgari ücret artış oranı kadar arttırılmasını istedi. 

BENZİN, MOTORİN VE LPG OTOGAZA ZAM YAPILACAK MI?

EPGİS'in talebinin kabul görmesi durumunda akaryakıt fiyatlarına bir de bayi kar marjı artışı ile yeni zamlar gündeme gelecek. Yarı yarıya artış talep edilirken ortalama 1 TL olan litre başı kar marjının 1,5 TL'ye yükselmesi istendi. Bu da benzin, motorin ve LPG otogaz fiyatlarına 50 kuruş zam yapılması anlamına geliyor. Zam kararında EPDK'nın EPGİS'in talebine onay verip vermemesi belirleyici olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@