EPGİS Akaryakıta Dev İndirimi Açıkladı! Benzin Ve Motorin İndirimi Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Döviz kurlarında meydana gelen sert düşüşlerin ardından akaryakıt fiyatları güncellendi. EPGİS tarafından benzin ve motorin fiyatına indirim yapıldığı açıklandı. 

Finans 23.12.2021 - 18:40 23.12.2021 - 18:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ekonomik gelişmelerin hızlı katlandı. Türk lirasının bir süredir döviz kurlarına karşı verdiği kayıpların önemli bir kısmının geri alınmasıyla beraber akaryakıt fiyatlarının maliyetlerinde de değişimler meydana geldi. Döviz kurlarındaki ciddi düşüşler sonucunda hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına indirim yapılması kararlaştırıldı. Benzin ve motorine ne kadar indirim yapıldı? Benzin ve motyorin indirimi pompa fiyatlarına yansıyacak mı?

AKARYAKIT İNDİRİMLERİ SINIRLI KALDI!

Döviz kurlarındaki düşüşler akaryakıt fiyatlarındaki indirimleri sağlarken bu indirimler sınırlı seviyede kaldı. Küresel petrol piyasalarında petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi ile daha fazla olması gereken indirim hada düşük bir seviyede gerçekleşti. Brent petrolün varil fiyatı son 24 saat içerisinde yüzde 2 değer kazanıp 75 dolar seviyesine yükselince Türkiye'de benzin ve motorin indiriminin şiddeti de biraz törpülendi. Bundan dolayı da daha düşük bir seviyede indirim yapıldı. 

EPGİS BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMİNİ RESMEN AÇIKLADI

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını rafine fiyatları ve dolar kuru değişimleri ile hesaplayarak resmen açıklayan kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yeni fiyatlamayı duyurdu. EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına 1,63 TL ve Motorinin litre fiyatına da 1,65 TL indirim yapıldı. İndirimli fiyatların bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı belirtildi. 

epgis indirim açıklaması

BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMLERİ POMPA FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Benzin ve motorin fiyatlarına ilişkin yapılan indirim açıklamasının ardından bu indirim tutarlarının pompa fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı merak konusu oldu. Yaklaşık 2 aylık bir süreçte akaryakıtta Eşel Mobil Sistemi içerisinde ÖTV oranı sıfırlanmıştı. Devletin ÖTV payı kalmadığı için de yapılan zamlar direkt olarak pompa fiyatlarına yansıtılıyordu. Bu konuda hafta başında kritik bir karar alınarak Eşel Mobil Sistemi'ne yeniden işlevsellik kazandırabilmek için belirli miktarlara kadar yapılacak akaryakıt indirimlerinin ÖTV payı olarak sisteme ekleneceği bildirilmişti.

Dolayısıyla bugün açıklanan indirimler pompa fiyatlarına yansımayacak. bu indirimler devletin ÖTV payı olarak sistemde yer alacak. İlerleyen dönemlerde akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi durumunda ÖTV'den mahsuplaşma yapılacak ve pompa fiyatları ÖTV payı bitene kadar etkilenmeyecek ve zam vatandaşa yansıtılmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@