Erbakan'ın Danışmanı Açıkladı: Dolar Nereye Kadar Yükselir, Çıkar, Kur 10 TL Olur Mu?

Dolar kurunda yaşanan yangın alevlenerek devam ederken tüm zamanların tarihi zirve rekoru bir kere daha kırıldı. Peki, dolar en çok kaçı gördü 2021, dolar kuru ne olacak, en fazla ne kadar olur?

Finans 15.10.2021 - 08:25 15.10.2021 - 08:27 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan baş döndüren yükseliş her gün yeni bir rekor haberi ile taçlanırken piyasalarda gerilim artıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası üst düzey yönetim kadrosunda yapılan değişiklikler kurda tansiyonu yükseltmiş, dolar kuru 9 liranın üzerine sert bir sıçrama hareketi ile çıkmıştı. 

Tarihi zirve rekoru için her gün yeni bir haber gelmeye devam ederken pek çok kişi "1 dolar 10 TL olur mu?" sorusuna yanıt arıyor. Ekonomistler dolar kurunda yaşanan yükseliş için 10 TL sorusunun yanıtını Merkez Bankası verecek yorumunda bulunurken gözler TCMB Ekim ayı toplantısına çevrildi. 

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Son dönemin en çok yanıt aranılan sorularından biri olan "1 dolar 10 TL olacak mı?" sorusuna gelen farklı yanıtlar olsa da gözler Merkez Bankası Ekim 2021 PPK toplantısı ve sonrasında açıklanacak olan faiz kararı raporuna çevrilmiş durumda. 

Konu hakkında Oda TV You Tube kanalı üzerinden değerlendirmede  bulunan rahmetli Necmettin Erbakan'ın danışmanlarından Prof. Dr. Osman Altuğ "Nerede doğru yaptık yerine nerede hata yaptık sorusuna yanıt verilmelidir. Arz ve talebi tanımayanlar ekonomiyi mahfettiler. Bir malın arzı talebinden daha fazlası ile fiyatı düşer, talepten arz daha azsa fiyat yükseler. Türk Lirasının değeri neden düşük çünkü ürettiğimizden fazlasını harcıyoruz. 

1 dolar 10 tl olur mu

1 DOLAR 10 TL OLUR MU, DOLAR EN FAZLA NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Türkiye'de her şey dolara dayalı. Petrol ihraç ediyorsunuz dolara bağlısınız, enerjide dolara bağlısınız, otomobil dolara bağlısınız, telefon dolara bağlısınız. Senin dolar ihtiyacın artıyor. Borçların ana para ve faizlerin ödenmesi de yine dolara ihtiyacını arttırıyor. Dış ticaret açığı da aslında zarardır. Ekonomiyi hemen kayıt altına almalıyız. Her kesimi gelir vergisi mükellefi yapacaksınız. Büyük küpürlü paraları tedavülden kaldıracaksınız. Böylelikle kartla ödeme yani kayıtlı harcama sağlanacak. Bir şekilde müdahale edilmezse dolar daha farklı yerlere gidecek" dedi. 

Merkez Bankası tarafından 21 Ekim 2021 tarihinde yapılacak olan son PPK toplantısı ile yeni bir faiz indirimi kararı çıkması durumunda dolar kurunda sert bir yükseliş hamlesi yaşanabileceğini belirten ekonomistler böyle bir senaryo sonrasında dolar kurunun 10 TL seviyesini dahi görebileceğini dile getirdiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@