Erdoğan Düşüreceğiz Dedi, Bankalar Yükseltti! Dolar Yükseldi, Kredi Faiz Oranları Uçuşa Geçti, Tefeci Faizini Geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında yaptığı faiz indirimi ile dolar kuru ve altın fiyatları yükselişe geçerken TL'ye bir şokta bankalardan geldi. Kredi faizleri yükseldi!

Finans 08.06.2022 - 15:31 08.06.2022 - 15:31 Gülcan Özer

Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan konuşmada verilen faiz mesajı sonrasında piyasalarda yeni bir dalgalanma yaşanmıştı. Cumhurbaşkanının "kimse bizden faiz yükseltmemizi beklemesin, aksine faizleri daha da düşüreceğiz" açıklamasının ardından dolar kurunda yaşanan yükseliş hızlanmıştı. 

Dolar kuru ve altın fiyatları 8 Haziran 2022 Çarşamba gününe yeni rekorla başlarken dolar kuru 17 TL seviyesini, Euro kuru 18 TL seviyesini ve gram altının fiyatı da 1.000 TL seviyesini aşarak kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı öncesi olan Aralık ayı seviyelerine geri dönüş yapmıştı. Piyasalarda yaşanan kur şoku sonrasında ne yazık ki bir kötü haberde bankalar tarafından verildi. Özel bankalar kredi faiz oranlarını yükseltti. 

10 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKEN 9 BİN TL FAİZ ÖDEYECEK! İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz açıklamasına rağmen özel bankalar enflasyon oranları ve dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile kredi faiz oranlarında yükseliş yönlü güncellemeye gitti. Yapılan güncelleme sonrasında ne yazık ki en yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 3,29 seviyesine ulaşırken bu oran üzerinden 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi çeken kişilerin aylık taksit ödemesi 18 bin 954 TL seviyesine ulaştı. Yani 10 bin TL ihtiyaç kredisi çeken kişiler bankaya 9 bin TL faiz ödemesi yapacaklar. 

ihtiyaç kredisi oranları-1

En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,55 oranı ile kamu bankaları tarafından verilirken özel bankalarda ise en uygun kredi faiz oranı yüzde 1,95 oranı ile TEB tarafından sunuldu. 

konut kredisi oranları 8 haziran 2022

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI İLE 1 EV ALAN VATANDAŞ BANKAYA 3 EV PARASI ÖDEYECEK! 

Bir diğer anormal yükseliş ise konut kredisi faiz oranlarında yaşandı. Özel bankalar kredi musluklarını kapatmak için faiz oranlarını yükseltirken özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,95 olarak ilan edildi. Bu oran üzerinden 120 ay vadeli 500 bin TL konut kredisi çeken kişilerin aylık taksit tutarları 10 bin 816 TL olarak gerçekleşirken kredinin toplam geri ödemesi ise 1 milyon 302 bin TL olarak gerçekleşecek. Yani 1 ev alan vatandaş bankaya 3 ev parası ödeyecek. 

özel banka taşıt kredis oranları

ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Özel bankaların araç kredisi oranları da adeta alev alırken uygun taşıt kredisi oranı özel bankalarda yüzde 2,05 seviyesi ile İş Bankası tarafından uygulanıyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@