Erdoğan Rusya Ziyareti Sonrası Açıkladı! Suriyeliler Geri Mi Gönderilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşünde yapmış olduğu konuşmasında Suriyelilerin geri gönderilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhubaşkanı Erdoğan çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gündem 30.09.2021 - 19:00 30.09.2021 - 19:00 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta Suriye ve Libya konularının ele alındığı kritik Rusya ziyaretini tamamladı. 

Ziyareti kapsamında Rusya'da önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin tamamlanmasının ardından yol dönüşünde de gündemi değerlendirdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SURİYELİLERİN DÖNÜŞÜ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında Suriye özellikle Türkiye'nin kontrolünde olan İdlib konusunda Putin ile görüştü. Görüşmenin ardından yaptığı konuşmasında attığımız adımlardan dönmemiz mümkün değil Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de barışın Türkiye ile Rusya ilişkilerine göre belirlenecek dedi. 

Suriye konusunda yaptığı bu açıklamanın ardından yolculuk dönüşünde de önemli ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri hakkında konuştu. Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı. 

"Bölgede ateşkesin sağlıklı bir şekilde devamı, özellikle Türkiye'den geri dönüşleri hızla artıracaktır. 400 bini İdlib bölgesine olmak üzere 1 milyondan fazla kişi evlerine, topraklarına dönüş yaptı. Bu olumlu bir gelişme. Bu rakamı artırmak ve ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyelilerin güvenle topraklarına dönüşü için gerekli çalışmaları aralıksız sürdürüyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgede ki barışa dair konuşmasında ise Rusya ile ortak hareket etmenin önemine değindi. Bundan sonraki süreçte başta telefon diplomasisi ve dışişleri bakanlıklarının ortak çalışması ile sorunları çözme gayrinde olunacağı ifade edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@