Erdoğan'dan Son Dakika Maraş Bölgesi ve Doğu Akdeniz Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarından önemli açıklamalarda bulundu. Kapalı Maraş bölgesi açıklaması!

FİNANS 20.07.2021 - 10:45 25.07.2021 - 11:32 Gülcan Özer

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü nedeni ile Kıbrıs'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün KKTC Meclisinde yapmış olduğu konuşmasının ardından bugünden Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katıldı.

Düzenlenen kutlama töreninde önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kere daha dünyada Kıbrıs çağrısında bulunurken Kapalı Maraş Bölgesi ve Doğu Akdeniz Bölgesi hakkında da önemli açıklamalar gerçekleştirdi. 

KAPALI MARAŞ BÖLGESİ SON DURUM NE, AÇILDI MI?

Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak kabul edilen ve bir dönemin gözde tatil cennetleri arasında yer alan Maraş Bölgesi düzenlen Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında tampon bölge olarak kabul edilmiş, tüm sahil şeridi boşaltılmış ve adeta hayalet şehir görüntüsüne sürüklenmişti. 

Dünyanın jet sosyetesine ev sahipliği yapan dev oteller ve kumarhaneler ile pek çok ev ve işyeri alınan karar ile zorunlu olarak boşaltılırken Türkiye'den beklenmedik bir adım gelmiş ve Maraş Bölgesinin yeniden açılacağı ilan edilmişti. Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında özel bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Kapalı Maraş bölgesine de yer ayırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kere daha kimsenin toprağında gözümüz yok vurgusu yaparak "Maraş'ta herkesin yararına bir dönem başlayacak. Açılımın yüzde 3'lük bölümde başlaması Kıbrıs Türk halkının ne kadar hassas olduğunun göstergesidir" diyerek bölgenin yüzde 3'lük bölümünde açılım yapacaklarını söyledi. 

erdoğan-kıbrıs-konuşması-1

CUMHURBAŞKANI ERDOAĞAN'DAN SON DAKİKA DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI!

Konuşmasında Doğu Akdeniz bölgesine de değinen Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye olarak haklarımızı korumak için ne gerekiyorsa yapacağız. KKTC'nin kalkınması sürdürübilir ekonomik yapıya kavuşması için ne gerekiyorsa hayata geçireceğiz.

Ambargolara rağmen Kıbrıs Türk halkının daha müreffeh yarınlara ulaşacağına inanıyorum" diyerek ambargo kararlarına rağmen süreci işletmeye devam edeceklerini dile getirdi. Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin de bu mücadelede her zaman kerdeş ülke Kıbrıs'ın yanında yer alacağını duyurdu. 

Dün mecliste yapmış olduğu konuşmasında Erdoğan Kıbrıs'a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Parlemonta binası yapılacağını duyurmuş, yapılan bu açıklama adada iki halkın birleşeceği ve tek devlet olacağı iddialarını da gündemden kaldırmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@