Erdoğan'ın maaşına zam! Asgari ücretliler dikkat daha önce aynı oranda zam yapılmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına yapılacak zam oranı belli oldu. Daha önce Erdoğan'ın maaş zam oranı asgari ücret zam oranıyla eşit olmuştu. Bu dönemde de aynı zam oranı uygulanırsa maaşlar ne olur?

Finans 21.06.2022 - 11:10 21.06.2022 - 11:10 Mustafa Karagöz

Asgari ücret zam oranı hesaplamasında yeni bir formül gündeme geldi. Daha önce uygulanan bu formül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maaşına yapılan zam oranıyla aynı seviyede olmasını içeriyor. Erdoğan'ın maaşına yapılan son artış ile birlikte yeniden gündeme gelen bu formül asgari ücretlilere yansırsa maaşların ne kadar olacağını hesapladık. 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN MAAŞINA YÜZDE 40.4 ORANINDA ZAM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hazırlanan "2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" TBMM'ye sunuldu. Söz konusu kanun teklifi bütçelere ek ödenek eklenmesini öngörüyor. Düzenleme ile genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçelerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçelerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenmesini içeriyor. 

Kanun teklifin içeriğine ilişkin bir açıklamada Söz konusu düzenleme için açıklanan gerekçede; dünyada ve Türkiye'de oluşan ekonomik gelişmelere bağlı olarak genel fiyatlar seviyesinde önemli artışlar olduğu vurgulandı. Bu nedenle ütçe de artış yapılması ihtiyacı doğduğu ifade edildi. 

Erdoğan'ın Maaşına Zam

TBMM'ye sunulan kanun teklifinde yer alan bir madde de “Cumhurbaşkanı ödeneği” ekonomik kodlu tertibe başlangıç ödeneğinin yüzde 20,2’si oranında ek ödenek eklenmiştir” ifadeleri yer aldı. BU ifadelerin anlmanına ilişkin ise CHP'den açıklama geldi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak düzenleme ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına ne kadar zam yapılacağını açıkladı. Özel paylaşımında "Tayyip Erdoğan kendi imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunduğu ek bütçeyle en son Ocak’ta artan maaşını yüzde 40,4 oranında artırarak 141.453 TL'ye yükseltiyor." dedi. 

ERDOĞAN'IN MAAŞ ZAMMI ASGARİ ÜCRET ZAMMI OLURSA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına yapılacak olan yüzde 40.4'lük zam asgari ücret maaş zammı olması halinde; çalışanlara ödenecek yeni ücret 1717 TL artacak. Bu durumda 4.250 TL olarak ödenen asgari ücret 5.967 TL'ye yükselir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaş zam oranı geçtiğimiz yıllarda da asgari ücret tespit komisyonunda asgari ücret maaş zam oranı olarak uygulanmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@