Ericsson Apple'ın Fişini Çekti: iPhone Satışları Her An Yasaklanabilir!

2015 yılında davalık olan Ericsson ve Apple 5G nedeniyle yeniden karşı karşıya geldi. Ericsson'un açtığı dava sonrası iPhone satışlarının her an yasaklanabileceği bilgisi paylaşıldı. İşte detaylar...

Teknoloji 25.01.2022 - 16:52 25.01.2022 - 16:52 Büşra Uluşen

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Apple markasının başı Ericsson ile dertte. Önceki hafta İsviçreli şirket Ericsson, Apple'a 5G teknolojisiyle ilgili patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Şimdi de Apple'ın en popüler cihazı olan iPhone akıllı telefon satışlarının birçok ülkede yasaklanabileceği iddia edildi. 

Eski randımanını kaybeden Ericsson, Apple üzerindeki baskısını artırarak Brezilya, Hollanda, Almanya ve Belçika gibi ülkelerde iPhone satışlarına karşı ihtiyati tedbir başvurusu yaptı. Şirketin ilerleyen süreçte İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi için de benzer davalar açacağı öngörülüyor. 

ERİCSSON APPLE'IN FİŞİNİ ÇEKİYOR

Ericsson ve Apple arasında yaşanan patent anlaşmazlığı, Apple'ın patent lisanslarını süresi dolduktan sonra yenilememesi yüzünden patlak verdi. Şirketin lisans ücretlerini indirmek istemesi, Ericsson tarafından olumlu karşılanmadı. Ericsson Apple'a dava açarak ilk adımı atsa da Apple'da bu duruma sessiz kalmayarak karşı dava açtı. 

iphone yasaklanacak mı

Apple yetkilileri, Ericsson'un davasını çekmesi halinde kendi davalarında da vazgeçeceklerini bildirirken, Ericsson hamlelerinden geri adım atacak gibi gözükmüyor. 

Ericsson'un davayı kazanması halinde iPhone telefonların satışı gerçekten yasaklanır mı bilinmiyor ancak temin konusunda önemli problemler yaşanabileceği öngörülüyor. Öyle ki Apple, artık akıllı telefonda bir dünya devi ve sayılamayacak kadar çok kişi iPhone kullanıyor. iPhone satışlarının yasaklanması, yasağın geçerli olacağı ülkelerde büyük sansasyon yaratacak gibi görünüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@