Ana Sayfa SAĞLIK 17 Ocak 2018

Erkeklerde Kısırlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Erkeklerde kısırlık son 50 yılda büyük bir artış gösterdi. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin sperm kalitesi ve oranı...
2018-01-17T19:26:59+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Erkeklerde Kısırlığa Karşı Alınabilecek Önlemler
Erkeklerde Kısırlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Erkeklerde kısırlık son 50 yılda büyük bir artış gösterdi. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin sperm kalitesi ve oranı düşmekte.Kısırlığın mental ve fiziksel bir çok sebebi olabilir. Tümör, Varikosel, kalp rahatsızlıkları, ömür boyu kullanılan ilaçlar, hormonal dengesizlikler, kemoterapi, alkol, uyuşturucu, sigara gibi bazı kötü alışkanlıklar kısırlığın sebeplerinden bir kaçı. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde sorun çoğunlukla erkekten kaynaklanıyor.  Peki erkek kısırlığına karşı alınabilecek önlemler ne?

1.    Sigarayı Bırakın

Yapılan çeşitli araştırmalar ve deneylere göre sigaranın sperme zararı tespit edildi. Sigara kullanan ve kullanmayan erkeklerden alınan örneklere göre sigara kullanıcısı erkeklerin sperm hücresel canlılığının oldukça düşük olduğu belirlendi. Sigarayı bıraktıktan sonra sperm kalitesi düşük oranlarla da olsa artış göstermektedir.

2.    Dar Çamaşır Giymeyin 

Dar pantolon ve iç çamaşırı giyen erkeklerin üreme potansiyeli bol giyenlere göre daha düşük. Testislerin yüksek ısıya maruz kalması sperm oranını düşüren faktörlerden biridir.  Testisler spermleri doğru ısıda tutmakla görevlidir ve bu ısı normal vücut ısımızdan daha düşüktür. Sauna, jakuzi gibi yüksek ısıya maruz kalan testislerin sağlıklı sperm taşıması beklenemez.

3.    Kilonuza Dikkat Edin

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite kısırlık ile bir çok yönden bağlantılıdır. Hormonal değişimler ve obeziteyle gelen diğer sağlık problemleri doğrudan sperm üretimini etkilemektedir.

4.    Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Herbalistlere göre nar testesteron hormonunu artırmaya yarayan doğal bir alternatif. Fındık ve selenyum içeren tohumları tüketmek de sperm kalitesini artıran besinlerdendir. Paketli gıdalar, fazla şeker ve tuz sperm sayısını azaltan besinler arasındadır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek kaliteli sperm üretimindeki önemli faktörlerdir.

5.    Laptopa Uzun Süre Maruz Kalmaktan Kaçının

Dizinizin üzerinde saatlerce taşıdığınız laptopun düşük frekanslarda yaydığı radyasyon ve yüksek ısı sperm aktivitesini düşürmektedir.

6. Stresten Uzak Durun

Stres günlük yaşantımızın kabuslarından biri olduğu gibi çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin de omuzlarında ağır bir yüktür. Tedavi sürecinde hem kadın hem erkek için stresten uzak kalmak süreci olumlu yönde etkileyen önlemlerdendir. Vücudun strese verdiği tepkinin dolaylı yoldan sperm üretimini ve kalitesini etkiler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?