Erken Emekli Olma Yolları! Bunları Yapan Kadın Ve Erkek Çalışanlar Erken Emekli Olabilirler!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde erken emeklilik yolları nelerdir? Hangi çalışanlar erken emekli olabilir? Erken emekli olma formülleri...

Finans 10.12.2021 - 03:12 10.12.2021 - 03:12 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de her çalışan bir gün emekli olup rahat edebilme hayali kurmaktadır. Ancak bu hayali gerçekleştirmek hiç de kolay değil. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon çalışan emekli olabilmek için yaş şartını yerine getirmek için beklemekteler. Yine de SGK sisteminde erken emekli olabilmenin bazı yolları da mevcuttur. Peki nasıl erken emekli olunabilir? Erken emekli olmak için ne yapılması gerekir? SGK kimlere erken emekli olma imkanı veriyor?

HANGİ ŞARTLARDA ERKEN OLUNABİLİR?

SGK sisteminde bazı durumlarda 3600 prim günü ve 15 yıl hizmet süresini tamamlayan bazı çalışanlara erken emekli olma imkanı tanınabiliyor. Bu özel şartları değerlendiren çalışanlar erken emekli olarak hemen emekli maaşına bağlanabiliyorlar. Bunun yanında kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı erken emekli olma imkanı veriliyor. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yaparak emekli olacabilecekleri süreyi kısaltabiliyorlar. Bunların yanında yaş durumu, engellilik durumu, maluliyet, iş gücü kaybı gibi nedenler de erken emekli olmanın kapılarını ardına kadar açabiliyor.

KADINLAR NASIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRLER?

Kadınların erken emekli olabilmek imkanları erkeklere göre oldukça daha fazladır. Bir kadın çalışan 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını doldurarak erken emekli olabilir. Ancak burada da sigorta başlangıç tarihine göre emeklilik yaşı devreye girmektedir. Sigortalılık süresini ve prim gün sayısını 23 Mayıs 2011'den önce tamamlayanlar 56 yaşında bu sonra tamamlayanlar ise 58 yaşında emekli olabilmektedirler. Ancak bu kural sadece kadınlar için geçerlidir.

Kadınlar ayrıca doğum borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedirler. Lakin bunun bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle doğum yapıldığı sırada sigortalı olunması gerekmektedir. Bu sigortalılık doğumdan dolayı kesilmişse doğum borçlanmasından kadınlar yararlanılabilmektedirler. 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilme imkanını elde edebiliyorlar. Askerlik borçlanması yapan bir erkek çalışan sigortalılık başlangıç süresini 1 yıl erkene alabilmektedir. Bunun için belirli bir prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Prim ödeme tutarları SGK tarafından belirli şartlara göre belirlenmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@