Ertelenen Kabine Olağanüstü Toplanıyor! Aşı Olmayanlara Yasak Kararları Açıklanacak

Uzun süredir beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı toplantısı için tarih belli oldu. Kabine toplantısı 19 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirecek toplantının ana gündem maddesi salgın olacak.

Ertelenen Kabine Olağanüstü Toplanıyor! Aşı Olmayanlara Yasak Kararları Açıklanacak

Geçtiğimiz haftalarda yapılamayan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı için süreç netleşti. Elde edilen son bilgilere Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 19 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirecek. Öğleden sonra saat 15.00 sularında başlaması beklenen toplantının 3 saate yakın sürmesi bekleniyor. Toplantının ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan 19.00 sularında alınan kararları açıklanacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISININ ANA GÜNDEM MADDESİ

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ana gündem maddesi koronavirüs salgını olacak. Kabinede iki bakanın sunum yapması beklenirken tavsiye kararlarının dinlenmesi ve önümüzdeki süreç için yeni kararlar açıklanması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yapacakları sunum doğrultusunda aşı olmayanlara tedbir uygulanması, yüz yüze eğitim başlaması ve dördüncü dalga etkilerine karşı alınabilecek önlemler ele alınacak.

erdoğan kabine 19 Ağustos (3)

AŞI OLMAYANLARA YASAK GELECEK Mİ?

Aşı olmayanlara yasak gelecek mi? sorusu kabinenin ilk gündemi olacak. Zira daha önce Bilim Kurulu'ndan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan bazı açıklamalar gelmişti. Aşı olmayanların kapalı alanlara girmesi, toplu taşıma kullanımı ve seyahat etmelerine dair ek önlemlerin alınabileceği bildiriliyor. Aşı olmayanların futbol maçları, konserler, etkinlikler gibi alanlara girememesi yada çok yeni PCR testi zorunluluğu ile girebilmesi gündemde. Aşı olmayanlar için bir diğer öneri ise teşvik kararlarının uygulanması. Bazı ülkelerde uygulanan teşviklerin aşı olmayanlar için Türkiye'de de uygulanması hususu kabinede değerlendirilecek.

erdoğan kabine 19 Ağustos (2)

YÜZ YÜZE EĞİTİM DETAYLARI BELLİ OLACAK?

Toplantıya ilk kez katılacak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de toplantıda bir sunum yapması bekleniyor. Özer, 6 Eylül'de yüzyüze eğitim için kapılarını açacak okullarda alınacak tedbirler hakkında bilgi verecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların açılması için yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verecek olan Özer'in sunumu sonrası eğitimin hangi koşullarda olacağı netlik kazanacak. Öyle ki öğrencilerle temas halinde olan herkes için aşı zorunluluğu getirilmesi başlıkları bu alanda değerlendirilecek.

erdoğan kabine 19 Ağustos (1)

YANGINLAR, SEL, GÖÇ VE GÜVENLİK KONULARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilece olan kabine toplantısında ayrıca çok sayıda şehirde meydana gelen orman yangınları ile Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketi ele alınacak. Afganistan'da yaşanan olaylar, yeni bir göç riski, terör örgütlerine yönelik operasyonlar ile güvenlik meseleleri ele alınacak.

SONRAKİ HABER