Esenler Güney Rezerv Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi Teslim Tarihi Açıklandı!

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında gösterilen Esenler Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında adeta Esenler baştan inşa ediliyor.

Emlak Haberleri 17.08.2019 - 14:27 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında gösterilen Esenler Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında adeta Esenler baştan inşa ediliyor. İşte Esenler kentsel dönüşüm projesinde son durum!

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu son 10 yılda Esenler Bölgesinde yer alan 98 bin riskli yapıdan 56 bin tanesini yenilediklerini açıkladı. Esenler'de Riskli Yapılar Yenileniyor! Göreve geldiği günden bu yana sürekli olarak riskli yapıların yenilenmesi için çalıştığını belirten Göksu "Projemiz eksiksiz bir şekilde devam ediyor. Projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile beraber yapıyoruz. Bütün inşaatlarımız TOKİ tarafından inşa ediliyor.2020 yılı sonu itibariyle konutlarımızı teslim etmeye başlayacağız. Esenler'de en riskli yapılardan başlayarak konutlarımızı teslim edeceğiz. Her yıl riskimizi azaltarak yolumuza devam etmiş olacağız. Hedefimiz 2023 yılına kadar Esenler'de riskli yapıların büyük bir bölümünü bitirmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılında Esenler'i deprem riskinden kurtulmuş bir ilçe haline getirmek istiyoruz" dedi. 2020 Yıl Sonuna Kadar Tüm Konutlar Teslim Edilecek! Proje kapsamında üretilen konutları en geç 2020 yıl sonuna kadar teslim etmek istediklerini belirten Göksu "Riski yapılar, 2009 yılında yüzde 86'ya yüzde 14 iken şu an yüzde 60'a yüzde 40 durumuna getirildi, büyük bir mesafe kat edildi.7,4 metre karelik alanımıza, 8,7 metrekare yeni bir alan ilave edilerek bu alan deprem için dönüşüm alanı ilan edildi. Bu alan Esenler Belediyemizin mülkiyetine geçti. Bu mülkiyet alanına da dönüşüm konutları inşa edilecek. Bu bölgede kurulacak şehrin tamamı yatay mimariyle, ticari katranı 7, konut katları 5 şekilde planlandı. Ortalama kişi başına düşen yeşil alan miktarı 21 metre olmak üzere bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında Esenler'de risk taşıyan yapılarımızın dönüşümünü bitirmiş olacağız.İlk etap olarak imar sorunlu 16 bin 500 konutun dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Bu alanda toplam 40 bin konut yapılacak. Plan ve lejant ne ise onu bırakıyoruz, yapılaşma yapmıyoruz. Bu proje bittiğinde, 16 bin 500 konut buraya transfer edildiğinde mevcut Esenler içerisinde yaklaşık 1,5 milyon metre kare alan açılmış olacak. İlk etap ile risk taşıyan konutlarımızın büyük bir kısmını dönüştürmüş olacağız. Hedefimiz 2020 yılı sonu itibariyle tüm konutları teslim etmek" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@