Esenler Kentsel Dönüşüm Konutları Sahiplerine Teslim Edildi!

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan depremin ardından kentsel dönüşüme giren İstanbul'da tamamlanan projeler hak sahiplerine teslim edilmeye devam ediyor.

Esenler Kentsel Dönüşüm Konutları Sahiplerine Teslim Edildi!

İstanbul ve Düzce başta olmak üzere Marmara Bölgesinde büyük bir yıkıma neden olan Büyük Marmara Depremi üzerinden 22 sene geçerken ne yazık ki halen kentsel dönüşüm çalışmalarında sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

Özellikle de İstanbul Fikirtepe ve Tozkoparan Mahallesi riskli yapı stokuna rağmen rant tartışmaları nedeni ile kentsel dönüşümün en sıkıntılı ilerlediği bölgeler olarak öne çıkarken Esenler ise süreçte başarılı çalışmalara imza atan belediyeler arasında yer alıyor.

ESENLER BELEDİYESİ 98 BİN KONUTTAN 56 BİNİNİ YENİLEMEYİ BAŞARDI!

2009 senesinden bu yana Esenler Belediye Başkanı olarak görev alan Tevfik Göksu, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremin yıldönümünde önemli açıklamalarda bulundu. Esenler Rezerv Yapı Alanı 1. Etap 1. Kısımda yer alan 531 konutun hak sahipleri belirlendi.

Törende konuşan Başkan Göksu "2009 yılından beri Esenler’de Belediye Başkanlığı yapıyorum. Geldiğimiz günden bu tarafa Esenler’de yaklaşık olarak dönüşmesi gereken 98 bin 160 konutumuz vardı. Bu emeğin sonucunda alnımızın akıyla şunu söylüyoruz. 98 bin 160 konutun 56 binini yeniledik. Kuralarımızı çekiyoruz. Sonra da burada yaşam başlayacak. Kentsel dönüşüm, İstanbul ve Esenler içinde bir fırsata dönüşüyor" diyerek projelere tüm hızı ile devam edeceklerini söyledi.

esenler-kentsel-dönüşüm-projesi-teslim-programı

ESENLER REZERV KONUTLARI SON DURUM NE, EVLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Esenler Rezerv Yapı Alanı 1. Etep 1. Kısım içerisinde yer alan 531 konut için dün kura çekimi yapıldı. Kura çekilişi ile ev sahibi olmaya hak kazanan 531 kişi belirlenirken projede üretilecek olan konutların yıl sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

Yatay mimari konseptine uygun olacak üretilen konutlar Eski Metris Kışlası'nın bulunduğu eski askeri alanda inşa ediliyor. Eski kışlanın kapatılmasının ardından ne olacağı o dönemde çok büyük tartışmalara neden olmuş, yürütülen görüşmeler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu alanın rezerv alan olarak kullanılacağını ilan etmişti. Esenler Kentsel Dönüşüm projesi İstanbul'un en büyük ve kapsamlı kentsel dönüşüm projeleri arasında ilk sıralarda yer alırken başarısı da bu nedenle büyük önem taşıyor.

SONRAKİ HABER