Esenler Taş Camii Ne Zaman Açılacak?

Açıldığı anda Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisi olma unvanını kazanacak olan Esenler Taş Camii açılış töreni için geri sayıma başladı.

EMLAK HABERLERİ 08.08.2018 - 16:37 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Açıldığı anda Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisi olma unvanını kazanacak olan Esenler Taş Camii açılış töreni için geri sayıma başladı.

Hayırsever bir vatandaşın bağışladığı bin metrekarelik arsa alanı üzerine Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı ortaklığı ile inşa edilen Esenler Taş Camii açılışı için geri sayım başladı. Kolon ve Kiriş Kullanılmadan İnşa Edildi Cami inşaatı için kolon ve kiriş kullanılmadığını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu halk arasında Teneke Camii olarak anılan caminin hemen yanı başına inşa edilen Taş Camii için kolon ve kiriş kullanılmadığını, bunun yerine 34 bin adet kenet ve zıvana kullanıldığını söyledi. Camide 170 ton kurşun kullanılırken bu kurşanların sadece 50 tonu kubbe yapımında kullanıldı. Aynı Anda 1.500 Kişi İbadet Edebilecek!Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu cami projesi hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Göksu yapmış olduğu açıklamasında "Cumhuriyet tarihinin yüzde yüz taş işçiliğiyle yapılan camisini Eylül sonunda inşallah ibadete açmayı planlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile açılışımızı yapmak istiyoruz. Sadece cami yapmakla kalmadık, burası bir yaşam alanı.Etrafında büyük bir meydan olması için 100 bin metre alan açıldı, kamulaştırmalar yapıldı. Yeraltı otoparkları, çocuk sokakları, bilim parkları ile beraber yaşam alanına dönüştürüyoruz. Burası Esenler'in ikinci büyük meydanı olacak. Böylece taş cami özelliğini korurken bir taraftan da çevresi ile büyük bir yaşam alanına dönüşecek" diyerek projeye verdikleri önemi gözler önüne serdi. Camiide aynı anda 1.500 kişi ibadet edebilecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@