Eski Binalar Mantolama Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak, Enerji Kimlik Belgesi Cezası Var Mı?

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluğu için süreç devam ediyor. Peki, mantolama zorunluluğu için süreç nasıl işleyecek, enerji kimlik belgesi zorunluluğu var mı?

Emlak Haberleri 02.06.2019 - 13:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluğu için süreç devam ediyor. Peki, mantolama zorunluluğu için süreç nasıl işleyecek, enerji kimlik belgesi zorunluluğu var mı?

Enerjide büyük oranda yurt dışına bağlı olan Türkiye dışa bağımlılığı azaltmak için yeni önlemler almaya devam ediyor. Bunlardan biride binalara mantolama zorunluluğu olarak öne çıkıyor. Artık yapılan yeni binalarda mantolama zorunlu hale getirilirken eski binalarda da enerji kimlik belgesi zorunluluğu bulunuyor. Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?Binaların enerji verimliliğini ölçmek için başlatılan bir uygulama olup her binanın enerji performansını göstermek için kimlik belgesi verilmesini amaçlamaktadır. 28 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" metni ile beraber enerji kimlik belgesi için son başvuru tarihi 1 Ocak 2020 olarak revize edildi. Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen binalar enerji kimlik başvurusu için yetki verilen danışmanlık firmaları tarafından belediyelere başvuru yapılmaktadır. Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Var Mı?Enerji kimlik belgesi zorunluluğu için yayımlanan yönetmelik ile bina sakinlerine belirli süre tanınıyor. 1 Ocak 2020 tarihinden sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalarda yer alan taşınmazların hiçbir şekilde kiraya verilmesi ya da satışı için izin verilmeyecek.  Yani evini satmak isteyen ya da evini kiraya verecek olan ev sahipleri binalarına mutlaka enerji kimlik belgesi çıkartmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle bina sakinlerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal zorunluluğu beklemeden enerji kimlik belgesi çıkartmaları için uyarıda bulunuyor. Eski Binalara Mantolama Zorunluluğu Var Mı?Hayır, mantaloma zorunluluğu bulunmuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile “... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığı ilan edilmişti. Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?Enerji kimlik belgesi almayan kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden sonra evlerini satmalarına ya da kiraya vermelerine kesinlikle izin verilmeyecek. Çünkü tapuda yapılacak olan konut satış işlemleri ve tapu devir işlemleri ile kira sözleşmesi imzalanması gibi işlemlerde enerji kimlik belgesi olması zorunlu tutulacak. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@