Eski Binalara Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, EKB Zorunlu Mu, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi için tanınan son başvuru tarihi için geri sayım hızla sürüyor. Peki, hangi binalarda EKB almak zorunlu, alınmazsa ne olur, EKB almak için eski binalarda mantolama zorunlu mu?

EMLAK HABERLERİ 25.12.2019 - 00:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Enerji kimlik belgesi için tanınan son başvuru tarihi için geri sayım hızla sürüyor. Peki, hangi binalarda EKB almak zorunlu, alınmazsa ne olur, EKB almak için eski binalarda mantolama zorunlu mu?

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızlanarak devam ediyor. ESKİ BİNALARA ENERJİ KİMLİK BELGESİ VE MANTOLAMA ZORUNLU MU?Enerji kimlik belgesi alınması için eski binalarda mantolama zorunluğu bulunmuyor. En düşük seviyede olsa bu binalara EKB veriliyor. Ancak, yeni binalarda en az seviyenin C sınıfında olması gerekiyor. Eski binalarda da EKB alınması zorunlu kılınıyor. ENERJİ KİMLİK BELGESİ FİYATLARI KAÇ TL?Her firmanın uyguladığı farklı fiyatlandırma bulunmakta olup bizim emlak365.com olarak yapmış olduğumuz birkaç firma görüşmesi ile aldığımız ortalama daire fiyatı 50 lira oldu. Ancak bazı firmalar 5 daire üstü binalara özel indirimler uyguladıklarını belirtti. ENERJİ KİMLİK BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR Mimari ProjeIsı Yalıtım ProjesiElektrik ProjesiMekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINMAZSA NE OLUR, SON TARİH NE ZAMAN?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konu hakkında resmi açıklama yayımlayarak "1 Ocak 2020 itibarıyla binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacaktır.Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir" denilerek uygulanacak yasal prosedür hakkında bilgi verdi. Yani EKB olmayan binalarda bulunan taşınmazlar ne satılabilecek, ne de kiraya verilecek. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@