Eski Binalarda Oturanlar Dikkat! Eviniz Depreme Dayanıklı Mı? 7 Maddede Deprem Riski Testi

Türkiye son dakika deprem haberleri ile sarsılmaya devam ederken depreme dayanıklı konut stoku ne yazık ki halen istenilen seviyeye taşınmadı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 03.09.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Türkiye son dakika deprem haberleri ile sarsılmaya devam ederken depreme dayanıklı konut stoku ne yazık ki halen istenilen seviyeye taşınmadı. Evim depreme dayanıklı mı? Bina depreme dayanıklılık testi!

Türkiye her gün gelen yeni bir deprem haberi ile sarsılmaya devam ederken kentsel dönüşümde yaşanan rant savaşları ne yazık ki istenilen sonuçların alınmasını engelliyor. Türkiye'de depreme dayanıklı konut stoku halen istenilen seviyeye çıkamazken bunun en büyük nedeni ise kentsel dönüşümde yaşanan rant savaşları olarak gösteriliyor. Bina Depreme Dayanıklılık Testi! Evim Depreme Dayanıklı?Konu hakkında açıklama yapan Tektaş Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya vatandaşın kendi oturduğu evin depreme dayanıklı olup olmadığını belirleyebileceğini söyledi. İşte 7 soruluk deprem testi:Bina 1999 yılında önce yapıldıysa,projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa,inşaatta hazır beton kullanılmadıysa,binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C10 altındaysa,bina kolon ve kirişlerinde çatlaklıklar varsa,bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma,betonda deniz kabukları veya benzeri şeyler varsa binanın depreme dayanıksız olduğunu söyledi. Enerji Kimlik Belgesi Değil Binalara Deprem Kimlik Belgesi Verilmeli! Çatalkaya binalara deprem kimlik belgesi çıkartılması gerektiğini söyleyerek "6 milyon bağımsız bölüm yenilenip olası bir depreme karşı hazır hale getirilmeli.Bunun için de binalara enerji kimlik belgesi gibi deprem kimlik belgesi verilmesi gerekiyor. Bu uygulama ile birlikte ev ve işyeri kiralamak veya satın almak isteyenler bina deprem kimlik belgesine bakarak kararını verebilecekler." dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@