Eski Ev Sahibine Kapıcı Tazminatı Borcu İçin Haciz Uygulanır Mı?

Apartmanlarda ve sitelerde kapıcıların tazminat ödemeleri çoğunlukla sorun olmaktadır. Özellikle de ev satış yoluyla el değiştirmişse bu ödemeyi kimin yapacağı tartışma konusu olmaktadır.

Emlak Haberleri 23.04.2022 - 01:12 23.04.2022 - 01:12 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda ve sitelerde apartman görevlileri olarak vazife gören kapıcıların tazminat hakkı elde etme imkanları bulunmakltadır. İşten ayrılırken veya emekli olurken kapıcılar tazminat alabilirler. Bu tazminatın kim tarafından ödeneceğine dair detaylardan ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Kapıcı tazminatını kim öder? Kapıcı tazminatı için eski ev sahibi sorumlu olabilir mi? 

KAPICI TAZMİNATINI KİM ÖDEYECEK SORUNU

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kapıcı tazminatı için kat maliklerinin tamamı ödemeye katılmak zorundadırlar. Kat malikleri eşit paylarda kapıcı tazminatını ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Esasında buraya kadar herhangi bir mesele yaşanmamaktadır. Ancak 20 yıllık bir kapıcıya tazminat ödenecekse ve 2 yıl önce ev satın almış yeni ev sahibi bunu haksızlık olarak görmektedir.

Yeni ev sahibi geçmişten kaynaklanan bir borç ile muhatap olmak istememektedir. Ancak Yargıtay'ın emsal kararına göre bu borcu ödemek yeni ev sahibinin sorumluluğundadır. Evi satın alan kişi eve dair tasarruf haklarını da almaktadır. Varsa borçlar da yeni ev sahibine kalmaktadır. Eski ev sahibi evi sattığı sırada bir kapıcı tazminatı sorunu yoktur. Bundan dolayı da kapıcı tazminatı ile sorumlu tutulamazlar. Dolayısıyla direkt olarak eski ev sahibine kapıcı tazminatı dolayısıyla haciz işlemi uygulanamaz.

Yeni ev sahibi kapıcı tazminatını ödedikten sonra eski ev sahibinden kendi yıllarına düşen tazminat bedellerini talep edebilir. Bu konuya da mahkemeler karar verecektir. Direkt olarak bir ödeme alınması da pek mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı bu konuya ev satın alma sürecinde çözüm bulunmalıdır. Taraflar olası kapıcı tazminatı için sorumlulukları belirleyebilir ve bunu yazılı bir sözleşme haline getirebilirler. Yeni ev sahibi eski ev sahibinde bu ödemeleri zamanı gelince isteyebileceğini sözleşmeye yazabileceği gibi eski ev sahibi de bu borçtan sorumlu olmayacağı şeklinde sözleşme yapabilir. Bu şekilde mutabakat ile mesele çözüme kavuşturulabilir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@