Eski Kiracılara Ya Zam Ya Çık Baskısı! Kiracıların Bilmesi Gereken 5 Yıl Hakkı

Kiracılar son dönemlerde yaşadıkları sorunlar ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Çok sayıda ev sahibi kiracılara ya çıkmalarını yada istedikleri kirayı kabul etmelerini istiyor.

Emlak Haberleri 03.09.2021 - 08:59 03.09.2021 - 08:59 Mustafa KARAGÖZ

Kira fiyatlarında oluşan son tablo ev arayan milyonlarca vatandaşın sorun yaşamasına neden oldu. Sadece İstanbul'da 100 bin kişinin kiralık daire aradığı ortaya çıkarken öğrencilerin gelmesi ile birlikte talebin daha da artması bekleniyor. 

KİRALIK EV TALEBİ SÜREKLİ ARTIYOR

Yüz yüze eğitimin başlaması, üniversite öğrencilerinin geri dönecek olması kiralık daire fiyatlarının artmasına neden olan temel etmenler oldu. Bunların yanında emlak sektöründe üretim son yıllarda sınırlı olması yeni konut taleplerinin karşılanmamasına neden oldu. Bu kapsamda kiralık evlere olan ilgi daha da arttı. 

Kiracılara Baskı

Bilindiği üzere bu dönemde ev sahipleri kiralara zam yapmak istediler. Eski kiracılar için en yüksek zam oranı 12 aylık TÜFE rakamları üzerinden olurken ev sahipleri ise bu oranın üzerinde rakamları istiyorlar. Kabul etmeyen kiracılar ise baskı altında kalıyorlar. Ev sahipleri ya istedikleri kira bedelinin ödenmesini istiyorlar yada evin boşaltılmasını istiyorlar. 

Kiracıların Hakları Neler?

Baskı altında kalan kiracılarının haklkarının neler olduğuna dair Ağaoğlu açıklamada bulundu. Ağaoğlu konuşmasında "Mevcut kirasını, yıllık TÜFE oranında artıran bir kiracı bu oranın üstünde kira artışı talebiyle tahliye edilemez. Kanunen kiracı 5 yıl o evde oturabilir." ifadelerini kullandı. Ev sahğplerinin kiracıları taciz etmesi durumunda ise şikayette bulunma hakları olduğunu ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@