Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş'tan 2021 Yıl Sonu Dolar Tahmini: Bu Olursa 1 Dolar 2 TL Birden Düşer

1 dolar 10 TL oldu, dolar kuru alev aldı. 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları yakından takip edilirken Durmuş Yılmaz bomba açıklamalar yaptı, doları 2 TL düşürecek formülü açıklandı!

Finans 14.11.2021 - 11:37 14.11.2021 - 11:37 Gülcan Özer

Dolar kuru 10 TL sınırını aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırarken doların neden yükseldiği kadar yeniden 10 liranın altına düşüp düşmeyeceği soruları da merak edilmeye başlanmıştı. Dolar kurunda yaşanan ani yükseliş sonrasında 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da güncellendi. 

"Dolar kuru düşecek mi?" sorusuna bir yanıtda İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından verildi. Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu çıkış ile doları düşürecek formülü verdi. 

İYİ PARTİ GB YARDIMCISI, ESKİ MB MÜDÜRÜ DURMUŞ DOLARI DÜŞÜRECEK FORMÜLÜ VERDİ! 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçe görüşmelerinde dolar kurunun 10 TL olduğunun haberinin gelmesi üzerine Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Durmuş Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekillerinin "2021 yıl sonunda dolar ne olur, kaç TL olur?" sorusuna yanıt veren Yılmaz doların 2 TL düşebileceğini söyledi. 

dolar kuru 2 tl düşer

Yılmaz 2021 yıl sonunda doların kaç lira olacağını kendisinin de dahil olmak üzere hiç kimsenin bilemeyeceğini söyleyerek "Zaten bilsem burada ne işim var, gider para kazanırım. Merkez Bankası başkanlığı yaptığım dönemde de bu soru çok soruldu. Hiçbir zaman kur tahmini yapmadım.

dolar neden yükseldi

Benden sonraki bakanlardan biri böyle bir kur tahmini söylemişti, o da pişman oldu. Kurun daha ne kadar çıkacağını bilemem, ama nasıl düşeceğini biliyorum. Merkez Bankasına piyasaya güven veren, iktidardan bağımsız bir başkan gelirse dolar hemen aynı gün 2 lira birden düşer" diyerek sonrasında da düşüşün devam edeceğini iddia etti. 

dolar kuru 10 tl oldu

1 DOLAR 10 TL OLDU, 25 LİRA OLUNCA MI REKABETÇİ KUR HEDEFİ TUTATACAK?

Dolar kurunda yaşanan yükselişe hükümetin tepkisiz kalmasını eleştiren Durmuş Yılmaz "1 dolar 1 liradan başlayan seyirde 2 TL, 3 TL, 5 TL, bugün 10 TL sınırına geldik dayandık. Peki, yarın ne göreceğiz? Hangi noktaya geldiğimizde rekabetçi kur tanımına ulaşacağız, 15 mi, 12 mi, 10 mu, 20 mi, 25 TL mi?

Bugün yaşadığımız durum bir kanamadır ve kanama büyük bir hızla devam ediyor. Kan bittiği zaman kanama duracak heralde diye düşünülüyor ama kan bittiğinde biz hayatta kalacak mıyız?" sorusunu yönetti. Hayat pahalılığının daha da artacağını iddia eden Yılmaz bu noktadan sonra Merkez Bankası'nın zorunlu U dönüşü yaparak yeniden faiz artırımı yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@