Eskişehir'de yürüyüş, konser, festival, şenlik yasaklandı! Tepki çeken yasak sosyal medyada gündem oldu

Eskişehir Valiliği, kentte yürüyüş, konser, festival ve şenlik gibi etkinliklerin 15 gün süre ile yasaklandığını duyurdu. Eskişehir'in en büyük festivali de karar ile iptal edildi.

Gündem 10.05.2022 - 14:20 10.05.2022 - 14:20 Büşra Uluşen

Eskişehir Valiliği, internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayarak, jandarma bölgesi dahil olmak üzere kentte resmi kurumların yapacağı programlar dışındaki tüm etkinliklerin 15 gün süre ile yasaklandığını açıkladı. 

Söz konusu açıklamada, vatandaşların anayasal hak ve özgürlüklerini güvenli bir şekilde kullanabilmelerini temini ile kentteki huzur ortamı, kamu düzeni ve suç işlenmesinin önlenmesi gibi gerekçeler gösterilerek 9 Mayıs 2022 tarihinden 24 Mayıs 2022 tarihine kadar 15 gün süre ile yasaklandığı belirtildi. Bu kararın ardından kentteki öğrenciler başta olmak üzere binlerce kişi tepkisini sosyal medyada dile getirdi. 

Festival, konser, etkinlik yasaklandı, öğrenciler isyan etti!

Valilik tarafından alınan karara göre, Eskişehir'de 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan kentin en büyük festivali Anadolu Fest de iptal edildi. Festivalin organizasyonunu aylar öncesinden yapan ve ünlü sanatçılar ile anlaşan, biletleri yine aylar öncesinden satışa çıkaran yetkililer alınan karar ile neye uğradıklarını şaşırdı. 

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir'deki öğrenciler ise bilet aldıkları festivalin iptal edilmesine tepki gösterdi. Söz konusu festivale Levent Yüksel, Haluk Levent, Teoman, Hayko Cepkin, Sagopa Kajmer ve Yeni Türkü başta olmak üzere birçok sanatçının katılması planlanıyordu. 

Yasak haberinin açıklanması üzerine sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışan binlerce kişi #festivalimedokunma etiketinin altında paylaşım yapmaya başladı. Twitter'da yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

eskişehir fest

eskişehir fest2eskişehir fest3 

CHP'den tepki gecikmedi

Öğrencilerin yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, karar tepki göstererek Eskişehir Valiliği'ne ithafken '' 15 günlük yasak kararı gençliğe, sanata, kültüre düşmanca yaklaşımın bir yansımasıdır '' ifadesini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@