Esnafa, Çiftçiye, İşletmelere Hibe Kredi Desteği Geldi! Devlet Hibe (Teşvik) Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten hibe ya da yeni iş kurmak için teşvik almak isteyenler için özel başvuru yöntemleri bulunur. Hibenin yanı sıra devlet tarafından KOSGEB’in de desteklediği sıfır faizli krediler de alınır...

Finans 05.06.2022 - 23:16 05.06.2022 - 23:17

Devlet hibesi almak için izlenmesi gereken yollar bulunur. Tüm bu yolları tamamlayan ve şartları sağlayan kişiler rahatlıkla devlete hibe almak için başvuru yapabilmektedir. Devlet hibesinden yararlanmak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları tamamlaması ve ardından başvuru oluşturmaları gerekir. Başvuru oluşturma aşamasından sonra tüm süreç başvuru yeri tarafından kontrol edilir. Teşvik kredisi devlet tarafından özellikle yeni iş kuracak olan kişilere ve tarım ile uğraşan gençlere verilmektedir. Farklı sektörlerden kişilerin de desteklendiği teşvik kredisini almak için şartların tamamlanması önemli bir koşuldur.

Devlet Hibesini Kimler Alabilir?

Devletten hibe alanlar tüm şartları tamamlayan ve hibe verilen sektörlerde çalışan kişilerdir. Hibe almak için çalışılması gereken sektörler şu şekildedir:

  • Hayvancılık ile uğraşanlar
  • Tarımsal üretim ile uğraşanlar
  • Yeni iş geliştirenler
  • Esnaflar
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler

Rahatlıkla teşvik kredisi almak için devlete başvuru yapabilmektedir.

Devlet Hibe Başvuruları Nereye Yapılır?

kosgeb destek ödemesi

Devlet hibe başvurusu almak için KOSGEB’e başvuru yapmak gerekir. Teşvik kredisi kosgeb tarafından verilmektedir. Ayrıca hayvancılık ya da tarımsal üretim için teşvik kredisi alınacak ise ilgili bakanlığa da başvuru yapılabilmektedir. Bu bakanlık her il ya da ilçede yer alan Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Bakanlığa ulaşılamadığı takdirde Tarım ve Orman Müdürlükleri ile de iletişime geçilebilmektedir. Bu kanallar aracılığı ile teşvik alınması ve girişimcilik yapılması mümkündür. Özellikle yerel üretime odaklanan devlet hibelerinde tarımsal ve hayvansal üretimler yüksek miktarlarda desteklenmektedir.

KOSGEB Desteği için Eğitim Almak Şart Mı?

KOSGEB desteği alınmak istendiği zaman girişimcilik eğitiminin de alınması gerekir. Başvuru sahibi her kim olur ise olsun KOSGEB aracılığı ile hibe ya da teşvik kredisi almak için girişimcilik eğitiminin başarı ile tamamlanması önem taşır. Eğitimi tamamlayanlar sorunsuz bir şekilde bir sonraki aşamaya geçerek kredi alabilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@