Esnafa İşsizlik Maaşı Uygulaması Geliyor

Esnaflara destek olmak için Esnaf Ahilik Sandığı kurularak işsizlik maaşı alamayan esnaflar, yapılan düzenleme ile maaş alabilecek.

Prim borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan esnaf için çalışmalar yapılırken, 1 Ocakta hayata geçirilecek uygulama kapsamında işi bozulan esnafa işsizlik parası ödeyecek.

1 Ocak’ta Yürürlüğe Giriyor

İşyerini kapatan ya da zor durumda kalan Bağ-Kurlulara belirli bir süre destek sağlamak amacıyla Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. İşini kaybeden esnaflara destek olmak için yapılan uygulama, meclisin onayı ile 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Düzenlenen uygulama ile sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödeme yapılacak.

10 Ay Ödenecek

Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, esnaf aylık en az 35.55 lira, devlet de 17.77 lira verecek. İşini kaybeden esnaflar için ödenecek maaş, 10 ay boyunca devam edecek.

Günlük tutarı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancının yüzde 40’ı kadar olacak.

Asgari ücrete göre hesaplama yapıldığında; aylık en az 705.60 lira ve en çok bin 411 lira işsizlik maaşı ödemesi yapılacak.


Katkıda Bulunun