Esnafların elektrik faturalarına vergi indirimi mi geliyor? TESK yazılı açıklama yaptı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken elektrik faturalarına özel bir düzenleme talep etti. TESK Başkanı esnaflara özel uygulanacak tarife ile maliyetlerin ve fiyatların düşeceğini söyledi.

Finans 09.04.2022 - 16:09 09.04.2022 - 16:09 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Bir dönem işletmelerin büyük tepki gösterdiği daha sonra yeniden düzenlenen elektrik tarifelerine ilişkin yeni bir öneri açıklandı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yazılı açıklama ile getirilen öneri de esnafların elektrik faturalarında indirim olması talep ediliyor bu sayede ise maliyetlerin azalacağı ve fiyatların düşeceği belirtildi. 

ESNAFLARA ÖZEL ELEKTRİK FATURA TARİFESİ Mİ GELECEK?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken işletmelerin birçok elektrik alet kullandığını ve cihazların vazgeçilmez olduğunu bildirdi. Çok sayıda iş kolunda fırın, dolap, buzluk, reyon, klima, tabela, pervane, ütü gibi cihazların sürekli kullanıldığını vurgulayan Palandöken oluşan fatura giderlerinin en önemli gider kalemi konumuna geldiğini bildirdi.

Yaz döneminde işletmelerin daha fazla kullanım yapacağını da açıklamasında belirten TESK Başkanı çeşitli sektörlerden örnek verdi. Bakkal esnaflarının dondurma dolaplarını, kafe restoran işletmecilerinin serinletici pervanelerini çalıştırmak zorunda olacağı bildirildi. Bu noktada elektrik faturalarının esnafların kazançlarını büyük ölçüde düşürdüğünü söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken önerisini açıkladı. 

Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında "esnafımıza özel bir fiyatlandırma ile 'Esnaf tarifesi' çıkarılmalı. Yalnızca esnafa özel, vergilerin kaldırıldığı bir elektrik faturası, maliyetleri düşüreceğinden esnafın sattığı ürün fiyatlarına da olumlu yansır." dedi. 

ENFLASYONUN DÜŞECEĞİ FORMÜLÜ DE AÇIKLADI

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yüksek enflasyon için çözüm önerilerini de açıkladı. İndirimli elektrik ile birlikte tarım için indirimli gübre ve indirimli akaryakıt verilmesi durumunda ve halkın daha ucuza ulaşması için de ulaştırmada ticari akaryakıt sağlanması halinde enflasyonun düşeceğini söyledi. Bu uygulamalar ile birlikte halkın alım gücünün de artacağının altı çizildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@