Esnaftan Hükümete Çağrı: Yüzde 25 Zam Sınırı İşyeri Kiraları İçinde Uygulansın!

Ev kiralarına 1 Temmuz 2023 tarihine kadar getirilen yüzde 25 yasal zam sınırı için bir çağrıda esnaftan geldi. İşyeri kira artış oranı için yasal zam sınırı gelecek mi?

Emlak Haberleri 10.06.2022 - 19:30 10.06.2022 - 19:30 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan sert yükselişin ardından hükümet tarafından alınan karar ile konutlarda yasal kira artışı zam oranı sınırı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Söz konusu yasal düzenleme sadece konutlarda geçerli olarak kabul edilirken işyeri kira artış oranı bu uygulamanın dışında tutulmuştu. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konu hakkında yapmış olduğu açıklama ile "Astronomik kira artışlarına çözüm için konutlarda yapılan yüzde 25’lik sınırlamanın iş yerlerine de getirilmesi gerekiyor" diyerek esnafında mağdur olduğunu belirtti. 

İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI İÇİN YASAL ZAM ORANI YÜZDE KAÇ, YÜZDE 25 SINIR VAR MI?

Hayır, ne yazık ki yüzde 25 olarak belirlenen yasal zam sınırı sadece konutlarda geçerli olacak. İşyeri kira artışı zam oranı sınırı için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yasal zam oranı sınırı kullanılmaya devam edilecek. Yapılan düzenlemenin son kira artışlarından sonra zorunlu hale geldiğini ve bu uygulamayı desteklediklerini belirten TESK Başkanı Palandöken "Kiracılar için büyük sorun olan astronomik kira artışlarına çözüm için konutlarda yapılan yüzde 25’lik sınırlamanın iş yerlerine de getirilmesi gerekiyor.

Konuttaki kiracılar için sevindirici ve rahatlatıcı olan bu düzenleme esnafımız için de yapılmalı. Aynı avantaj esnafımız için sağlanmalı ve birkaç yıllığına devam ettirilmeli" diyerek bu düzenlemenin esnafları da kapsaması gerektiğini söyledi. İşyeri kira artışı konusunda bir düzenleme gelmezse işyeri kira zam oranı o ay için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması olarak uygulanmaya devam edilecek. 

Kiralarla İlgili Düzenleme Kiralık Ev Fiyatlarını Nasıl Etkiler, Ev Kiraları Ucuzlayacak Mı?

Bakan Bozdağ Açıkladı: Yüzde 25 Zam Sınırı Devam Eden Kira Sözleşmelerini, İşyerlerini Kapsayacak Mı?

Kira kontratı yenileyecekler! Temmuz ayı yasal kira artış oranı hesabı 1000, 1500, 2000 2500 lira

Ev Kiralarında Zam Krizi! Enflasyonu Düşük Bulan Ev Sahibi 25'e Razı Olacak Mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@