Eşten Habersiz Satılan Konut Geri Alınabilir Mi, Satış İptal Edilir Mi?

Evlilik birliği içerisinde eşlerden habersiz olarak ev satışları zaman zaman gerçekleşebiliyor. Eşin haberi olmadan satılan ev geri alınabilir mi? 

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 03:00 13.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de boşanmaların artması ile beraber eşler arasında zaman zaman boşanma öncesinde mal kaçırma olayları gerçekleşebiliyor. Bunlardan en yaygın olanı ise eşten habersiz satılan evler oluyor.  Eşten habersiz bir şekilde gerek boşanma öncesi gerekse de evlilik birliği sürerken evin satışı ile elde edilen gelirin farklı şekilde kullanılması için ev satışları yapılıyor. Peki eşten habersiz bir şekilde satın evlerin geri alınma yolu var mı? 

EŞTEN HABERSİZ SATILAN EV GERİ ALINABİLİR Mİ?

Evlilik birliği içerisinde evin satışı ve geri alınma ihtimali ile alakalı olarak yapılan tartışmalarda en kritik nokta aile konutu meselesidir. Aile konutu hukuken tanımlanmamış olsa da genel itibariyle ailenin barınma ihtiyacının giderildiği ev olarak denilebilir. Eğer bir eş aile konutunu eşinden habersiz bir şekilde satarsa bu işlem daha sonradan bozulabiliyor. Eşin açık rızası olmadan aile konutunun satışı yasal olarak değertendirilmiyor. 

TAPUDA ŞERH DÜŞÜLMESE BİLE AİLE KONUTU VASFI KABUL EDİLİYOR

Eşlerden birisi diğerinin açık rızası olmadan aile konutu ile alakalı kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutunu satamaz. Bu konut için aile konutu şerhi düşülmemiş olsa bile eşler bu konuda tek taraflı karar alamazlar. Tapuda aile konutu şerhi olmasa da vasıf olarak o konut aile konutu olarak değerlendirilir. 

EŞ VEFAT ETSE DE AİLE KONUTU VASFI SÜRER

Türk Medeni Kanunu tarafından koruma altına alınan aile konutu yalnızca boşanma ile korumadan çıkabilir. Bir eş vefat etse dahi aile konutu ile alakalı olarak kanun koruyuculuğu devam eder. Dolayısıyla aile konutu vasfı taşıyan evlerin satışlarında oldukça büyük sorunlar çıkabilmektedir. Rızası olmadan satışı yapılan ev için mahkemeye başvuran eş gerçekleştirilen satış işlemini iptal ettirebilir. Bunun için de konut satın alacakların mülk edinecekleri konutların aile konutu olup olmadığını araştırmaları gerekmektedir. 

Aile konutları olarak tanımlanan konutların satışları eşlerin karşılıklı rızaları ile satılabilir. Bunun karşısında bir engel yoktur. Ancak bu konutların satışlarının sorunsuz olabilmesi için alıcı tarafın satıcı taraftan gerekli rızaları gösteren yazılı belge almaları gerekmektedir. Aksi durumda konut satışına ilişkin mahkeme süreçleri yaşanabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@