Eşten İzinsiz Ev Satılabilir Mi, Tapuda Eşin Rızası Şart Mı?

Aile konutunun eşten izinsiz satılması konusu dönem dönem gündeme geliyor. Peki eşten izinsiz ev satılabilir mi, tapuda eşin rızası şart mı? İşte konuya ilişkin detaylar.

Emlak Terimleri 15.02.2022 - 10:10 15.02.2022 - 10:11 Büşra Uluşen

Bir ailenin yaşamını sürdüğü ve günlük faaliyetlerini geçirdiği mekana aile konutu adı veriliyor. Mal varlıkları arasında olan aile konutu 194. madde ile korunmaktadır. Bu maddede evin satış işlemi için eşlerin rızasına ilişkin bilgiler yer alıyor. Aile konutunun korunması için taraflardan biri konuta şerh koydurabiliyor. 

EŞE HABER VERMEDEN KONUT SATIŞI YAPILIR MI?

Eşlerin birbirinden habersiz ya da izinsiz konut satışı gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu konu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 194/1 maddesinde şu ifadelerle açıklanmıştır; '' Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki haklarını sınırlayamaz. ''

Bu maddede belirtilere göre, eşlerden birinin aile konutu ile ilgili yapacağı satış işlemi diğer eşin rızası ile olmaktadır. Aile konutu şerhi ile konut iki tarafında da rızası olmadan satılamıyor. Bu işlem de eşlerin birbirlerinden habersiz ev satmasının önüne geçiyor. 

eşten habersiz ev satışı

AİLE KONUTU DİĞER EŞİN RIZASI OLMADAN SATILIRSA NE OLACAK?

Yukarıda belirtilen Kanun maddesine göre eşlerin birbirlerinden izinsiz bir şekilde konut satışı yapması mümkün değildir. Ancak aile konutu diğer eşin rızası olmadan satılırsa ayrı bir istisna uygulanıyor. 

Eşlerin birbirleri için her türlü hukuki işlemi yapma hakkı bulunmaktadır. Buna göre malik olmayan eşe, aile konutuna ilişkin tapu kütüğüne şerh konulmasını isteme hakkı verilmiş ve aile konutu için bazı işlemlerin diğer eşin rızasına bağlı olarak gerçekleştirilmesine olanak tanınmıştır. 

Eşin rızası olmadan aile konutu ile ilgili yapılan devir ve tasarruflar için, rızası olmayan eşin tapu iptal ve tescil davası açma hakkı bulunmaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@