Etiyopya Gezi Rehberi

Etiyopya'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nerelerdir? Etiyopya'daki doğal güzellikler ve tarihi mekanlar hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Etiyopya Gezi Rehberi

Etiyopya'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nerelerdir? Etiyopya'daki doğal güzellikler ve tarihi mekanlar hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Etiyopya’da gezilecek yerler, Afrika Boynuzu olarak da bilinen ülkede çok fazladır. Çok geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Eski ismi Habeşistan olarak bilinir. Geleneksel tarihi yapısı ve doğa güzellikleri ile 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Turistik alanları ve doğal bölgeleri sayesinde oldukça fazla sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Etiyopya başkenti, Addis Abada şehridir. Ülkenin komşuları, Güney Sudan, Cibuti, Eritre, Kenya, Somali’dir. Güney Afrika’da Nijerya’dan sonra en fazla nüfusa sahip ülke olarak bilinir. Ülke yıl boyunca güneşlidir. Sarayları, tarihi yapıları ve çok eski medeniyetlere ait izleri güzel koruyabilmiş ve aynı zamanda doğal güzelliklerin de çok bulunduğu bir ülkedir. Afrika kıtasında sömürgeleştirilmemiş olarak kalan ve kültür olarak zengin bir ülkedir. Ancak ekonomik açıdan fakirdir.Etiyopya’daki Gezilecek Tarihi YerlerEtiyopya Gezi Rehberi - Resim 1Etiyopya’daki tarihi mekanlar daha çok müzeler olarak ziyaret edilmektedir. İlk insan kalıntılarının bulunduğu bu ülke çok geçmiş bir tarihe sahip. Ülkenin topraklarındaki arkeolojik çalışmalar sonucunda insanlığın ilk tarihine ait kalıntılar bulunmuştur. Ülke çok çeşitli bir kültüre sahiptir. Arap-İslam kültürü açısından da muhteşem bir gizeme sahiptir.
 • Kutsal Üçleme Katedrali: Addis Abada’da bulunan ibadethane, görkemli yapısı ve mimarisi ile göz doldurmaktadır. Bu manevi yapı çok sayıda turist ağırlamaktadır.

 • Etiyopya Ulusal Müzesi: Fransız arkeologlar tarafından Arkeoloji Enstitüsü ile birlikte geliştirilmiş bir müzedir. Etiyopya yerel halk ile ilgili tarihi eserler, binlerce yıllık iskeletler ve kalıntılar sergilenmektedir. Aynı zamanda çağdaş eserlerin de sergilendiği müze çok sayıda turist ziyaret etmektedir.Etiyopya’daki Gezilecek Modern MekanlarEtiyopya Gezi Rehberi - Resim 3Etiyopya’daki modern mekanlar çok fazla bulunmamaktadır. Etiyopya addis ababa’da gezilecek yerler genel olarak şehir merkezindeki mekanlardır. Tarihi ve doğal yaşamın korunduğu bu ülkede halk ve yaşam oldukça etnik bir yapıdadır. Yeni binaları daha çok camiler ve otellerden ibarettir. Etiyopya en fakir ülkeler arasında olmasında rağmen yine de Bole caddesinde modern mekanlar bulunmaktadır. Sheraton ve Hilton gibi otelleri bu cadde üzerinde bulmak mümkündür. Aynı zamanda Etiyopya gece hayatı ve lüks otellerde bulunan bar ve diskolarda Etiyopya eğlence hayatı keşfedilebilir. Etiyopya turistlik yerler daha çok doğal yaşam alanlarıdır. Şehir merkezinde gökdelenlerde olmasına rağmen aynı şekilde ülkenin alt sınıfında yaşayan halk tenekeden baraka evlerde yaşamaktadır. Bu sebeple alt sınıf ve üst sınıf arasında çok yüksek farklar bulunur. En meşhur gece hayatının eğlenceli mekanı olarak bilinen yeri Mama’s Kitchen’dır. Canlı müziğinde bulunduğu pub tarzında bir mekandır.Etiyopya’daki Gezilecek Doğal GüzelliklerEtiyopya Gezi Rehberi - Resim 7Etiyopya’daki doğa harikaları şunlardır:
 • Siminen Dağları Ulusal Parkı: Ülkenin Wag Hemra bölgesinden bulunan bu bölge, çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Etiyopya’nın en yüksek dağlarının bulunduğu bir milli park olarak bilinir. Çok çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapan bu parkta, Walia dağ keçisi, babun, kurt gibi farklı türlerde hayvanların doğal yaşam alanlarıdır. Yırtıcı hayvanlar da bu dağlarda yaşarlar. Ziyaretler genellikle rehber yardımı ile yapılmaktadır. Doğa meraklıları için muhteşem manzaraları bulunur.

 • Tana Gölü: Afrika kıtasının en büyük göllerinden biridir. Bahir Dar ve Gorfora kentlerinin olduğu bölgede bulunur. Red, Lesse, Gumara ve Magech Nehirlerinden beslenmektedir. En fazla 15 metre derinliği olan bu göl en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

 • Mavi Nil Şelaleleri: Etiyopya’lılar tarafından Amharca Tis Abay olarak bilinen bu şelaleler 4 şelaleden oluşmaktadır. Ülkenin en kıymetli doğal alanlarından biridir.

 • Omo Ulusal Parkı: Omo Nehri kıyısında bulunan bu park, UNESCO tarafından dünya mirasları listesine girmeyi başarmıştır. Yerli halk da bu bölgede yaşamaktadır. Çok sayıda hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Özellikle safari tutkunlarına ve vahşi yaşam sevenlere yönelik bir gezi yapılabilir.

 • Awash Ulusal Parkı: Afrika’nın en meşhur ulusal parklarından biridir. Vahşi yaşamı ile meşhur olan bu park yaban köpeği. Ceylan ve devekuşları ile ünlüdür.

 • Danakil Çölü: Oldukça meşhur olan bir çöldür. Danakil çölü tehlikeli bir çöl olmasının yanı sıra inanılmaz doğa manzarasına sahiptir.Etiyopya’nın Meşhur YemekleriEtiyopya Gezi Rehberi - Resim 11Etiyopya’nın geleneksel yemekleri, daha önce hiç tadılmamış yiyeceklerden ve Orta Afrika ve Orta Doğu lezzetlerinden oluşmaktadır. Müslümanlık yaygın olduğu için bu ülkeden domuz eti bulunmamaktadır. Ancak diğer et çeşitleri çok fazladır. En meşhur yemekleri şunlardır:
 • Messer: Köri sosuyla pişirilmiş mercimek yemeğidir. Etiyopya’nın geleneksel yemeklerindendir.

 • Wat: Et ve balıkları sebzelerle birlikte pişirdikleri bir yemektir.

 • Kitfo: Acı biber ile harmanlanarak marine edilen biftek eti ile yapılan geleneksel bir yemektir.

 • Kaffa: Etiyopya kahve türüdür. Ev yapımı olarak hazırlanır. Şekerle servis edilir.

 • Tej: Ülkenin geleneksel içkilerindendir.Etiyopya’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarEtiyopya Gezi Rehberi - Resim 13Etiyopya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şunlardır:
 • Doğa Güzellikler: Etiyopya’nın muhteşem doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Alışveriş: Küçük dükkanlardan etnik hediyelikler almalısınız.

 • Lake Tana: Lake Tana gölünde muhteşem doğa manzarası ziyaret edilmelidir.

 • Simien Mountains: Bu doğal milli parkında mutlaka gezi yapmanız tavsiye edilir.Etiyopya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerEtiyopya’daki tatiliniz için uyarılar sağlık açısından önemli olanlar ve geziden önce bilmeniz gerekenler şunlardır:
 • Etiyopya seyahatine başlamadan önce mutlaka sarıhumma hastalığı için önlem alınmalıdır.

 • Özellikle Etiyopya’nın Afar ve Somali bölgelerine gidecek olan kişilerin mutlaka salgın hastalıklar için gerekli olan aşıların yapılması gerekmektedir. Bu aşıların yapılması genellikle ülkeye gidilmeden 2 hafta kadar öncesinde olmalıdır. Özellikle tetanos ve sıtma aşıları yapılmalıdır. Seyahat sağlık merkezlerinde bu aşıları ücretsiz olarak yaptırmak mümkündür.

 • Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası mutlaka yaptırılmalıdır.

 • Muson yağmurları sebebiyle haziran ve ekim aylarında gitmek pek tavsiye edilmemektedir.

 • Dilencilik ülkede oldukça fazladır. Bu konuda da seyahat sırasında şaşırılmaması gerekilen durumlardan biri olabilir.

 • Ve saat kavramı Etiyopya’da biraz farklı işlemektedir. Aynı saat dilimini kullanıyor olsak bile saat anlayışı daha farklıdır.

 • Etiyopya için vize almak gerekmektedir.

 • Etiyopya çok sıcak bir ülkedir ve mutlaka güneşten korunmak için önlemlerin önceden alınması gerekmektedir.

 • Aynı zamanda salgın hastalıkları en çok taşıyan sivrisineklere karşı da ciddi önem alınarak Etiyopya seyahatine başlamalısınız.