EÜAŞ Özelleşecek Santraller Listesine Almıştı: Çal Hİdroelektrik Santrali HES Özelleştirme Kararı Açıklandı!

29 Aralık tarihli Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın attığı imzayla Çal HES projesi özelleştirme sonucu ilan edildi. Çal HES hidroelektrik santrali kimin oldu, kaç liraya özelleştirildi?

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 07:33 29.12.2021 - 07:33 Gülcan Özer

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonu tarafından alınan karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 29 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan karar kapsamında Elektrik Üretim A.Ş. EÜAŞ bünyesinde bulunan Hidroelektrik Santralleri HES projeleri arasında yer alan Çal Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazlar özelleştirildi. 

Türkiye'in en büyük HES projeleri arasında gösterilen ve enerji üretimi açısından büyük öneme sahip bulunan Çal HES projesi için özelleştirme çağrısı yapılmış, düzenlenen ihaleye çok sayıda istekli firma ve ortak konsorsiyum tarafından teklif verilmişti. Yayımlanan karar kapsamında bu tekliflerin en yükseğini veren Erk İnşaat Taah. Hazır Beton Tur. San. ve Tic. A.Ş. ihaleyi kazanarak işletme hakkını elde etti. 

ÇAL HİDROELEKTRİK SANTRALİ HES PROJESİ KİMİN OLDU, KAÇ LİRAYA ÖZELLEŞTİRİLDİ?

resmigazete.gov.trÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İlgili Kararlar (Karar Sayısı: 4974, 4975) kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atılan imza ile EÜAŞ özelleştirilerek HES projeleri listesi içerisinde yer alan Çal Hidroelektrik Santrali HES projesi düzenlenen ihalede en yüksek teklifi 9 milyon 370 bin TL olarak veren Erk İnşaat Taah. Hazır Beton Tur. San. ve Tic. A.Ş.'nin oldu. 

çal hes özelleştirme kararı

Erk Hazır Beton bundan sonra Çal Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazları 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında işletme hakkını elde etmiş oldu. Aynı karar kapsamında Muğla Bitez'de yer alan 18 bin 847 M2 büyüklüğe sahip olan hazine arazisi de özelleştirildi ve 115 milyon 500 bin lira bedelle Demircioğlu LTD. ŞTİ. tarafından satın alındı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@