Euro ABD Doları Karşısında 20 Yılın Dibine Geriledi

Enerji krizi süren Avrupa'da Euro'nun değeri, ABD doları karşısında 20 yılın dibine geriledi. Euro ne kadar, kaç TL oldu?

Euro ABD Doları Karşısında 20 Yılın Dibine Geriledi

Doğalgaz fiyatlarında meydana gelen artışın ekonomik durgunluk endişelerini kuvvetlendirmesi nedeniyle Euro, ABD doları karşısında 20 yılın en düşük seviyesine düştü. Euro/dolar paritesi, %1,3'ü aşan düşüşle 1.0282 seviyesini gördü. 2002 Aralık ayından sonraki dönemin dibi olarak kayıtlara geçti. Euro'nun ABD doları karşısında yılbaşından beri yaşadığı kayıp 'ün üzerine çıktı.

Rusya'dan doğalgaz tedarik edilmesinde yaşanan sıkıntılar, yüksek enerji fiyatları, Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle Euro bölgesi ekonomilerinin resesyona gireceği endişeleri, yatırımcıların Euro'dan ABD doları ve İsviçre frangına yönlenmesine neden oldu. ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi bugün 106,35 seviyesi ile 20 yılın zirvesini gördü.

euro dolar karşısında dibi gördü

Sözcü'nün haberine göre, ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, Avrupa'da resesyon endişelerinin artması nedeniyle Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artışı beklentisinin azaldığına, bunun da Euro'da değer kaybına neden olduğuna dikkat çekti. ABD Merkez Bankası Fed'in mart-haziran döneminde 150 baz puanlık faiz artışına gittiği, temmuz toplantısında ise 75 baz puan faiz artırmasının beklendiğine değinen Bloomberg, ECB'nin bu ay faiz artışlarına 25 puanla başlayabileceğini, iki bankanın faiz politikası farkının da giderek artacağını vurguladı.

Piyasaların ECB'den yıl sonuna kadar toplam faiz artışı beklentisi 3 hafta içerisinde 190'dan 140 baz puan düştü. Japon banka Mizuho'nun döviz satış şefi Neil Jones da euro/dolar peritesinin 1'e gerilemesinin de zaman meselesi olduğunu açıkladı.