Ev Alacak Vatandaşları Sevindiren Bir İyi Bir Kötü Haber

Ev alma hayali kuran vatandaşlar son dönemlerde hem konut sektöründe yaşanan gelişmeleri hemde konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Konut kredisi faiz oranlarında bankaların indirim haberleri gelse de konut sektöründe yaşanan fiyat artışı vatandaşların hevesini kırıyor.

EMLAK HABERLERİ 22.01.2020 - 13:53 15.07.2021 - 00:10

Ev alma hayali kuran vatandaşlar son dönemlerde hem konut sektöründe yaşanan gelişmeleri hemde konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Konut kredisi faiz oranlarında bankaların indirim haberleri gelse de konut sektöründe yaşanan fiyat artışı vatandaşların hevesini kırıyor.

Emlak sektörü 2019 yılının son dönemlerinde yakalamış olduğu ivmeyi 2020 yılının ilk dönemlerinde de devam ettiriyor. Emlak sektörünün hareketlenmesi ve canlılık kazanmasında ise en önemli faktör, Merkez Bankası tarafından atılan faiz indirimi kararları oldu. Bankaların kredi faiz oranlarını doğrudan etkileyen bu adımlar ev alımı için cazip ortamın oluşmasını sağladı. EV ALACAK VATANDAŞLARI ÜZEN KÖTÜ HABEREv almanın hayalini kuran ve bu noktada araştırmalar yapan vatandaşların en önemli sorunu konut fiyatlarında yaşanan artış.2018 yılının ikinci yarısı ile 2019 yılının büyük bölümünde durağan olan emlak sektöründe konut stokları oldukça artmıştı. Konut stoklarının artması ile fiyatlar düşerken devletin faiz indirimi haberleri gelmeye başladı. Kamu bankalarının yüzde 0.99 faiz oranıyla konut kredisi sağlamasının ardından hareketlenmeye başlayan emlak sektörü her geçen ay bu ivmesinin üzerine ekliyor. Emlak sektöründe yaşanan bu canlılık konut fiyatlarının artmasına neden oldu. Özellikle konut stoklarının erimeye başlaması fiyatların yüzde 10 oranında artmasına neden oldu. Bundan sonraki dönemler için de bu canlılığın devam etmesi bekleniyor. Zira konut kredisinde faiz oranları sıfır evler için yüzde 0.79, ikinci el konutlar için ise yüzde 0.89 oranına kadar indi. VATANDAŞLARI SEVİNDİREN GELİŞMEEv alacak vatandaşları sevindiren en önemli haber ise konut kredisi faiz oranları oldu. Ocak ayı PPK toplantısının etkisiyle yeni kampanyaları duyuran bankalar, ev alacak vatandaşları sevindirdi. İkinci El Konutlar için Yüzde 0.89 Faiz Oranıyla Konut Kredisiİkinci el konut alımı yapacak olan vatandaşlar için konut kredisi faiz oranları yüzde 0.89 seviyesine düştü. Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından sağlanan konut kredisinde faiz oranları yüzde 0.89 olarak uygulanıyor. Vatandaşlar bu konut kredisi kampanyasında 60 ay vade imkanından yararlanabiliyorlar.Sıfır Ev Alımlarında Yüzde 0.79 Fazi Oranıyla Konut KredisiKonut Kredisi kullanarak sıfır ev alımlarında Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank yüzde 0.79 faiz oranıyla kredi imkanı sunuyorlar. Ancak bu konut kredisinden faydalanmak için vatandaşların bazı özel şartları sağlamaları gerekiyor.Emlak365.com - ÖZEL HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@