Ev Alacaklar Dikkat! Konut Arzı Geriliyor, Konut Fiyatları İçin Yükseliş Kaçınılmaz Oldu

Yükselen kredi faiz oranları tüm kampanyalara rağmen konut taleplerinin ertelenmesine neden olurken, düşen satışlar konut arzının da azalmasına neden oldu.

Emlak Haberleri 21.02.2019 - 09:09 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Yükselen kredi faiz oranları tüm kampanyalara rağmen konut taleplerinin ertelenmesine neden olurken, düşen satışlar konut arzının da azalmasına neden oldu.

Konut talebinde yaşanan daralmaya paralel olarak pek çok büyük inşaat firması gerçekleştireceği projeleri satılmayacağı endişesi ile rafa kaldırırken konut arzında ciddi oranlarda daralma yaşandı. İnşaat Sektörünün Kaderi Bankalara Kaldı! Aslında inşaat sektöründe talepte daralma yok, sadece vatandaş faizlerin yükselmesi nedeni ile beklemede kalmayı tercih etti. Yani konutta talep hala yüksek ancak vatandaş kullandığı kredinin 2 katı kadar bankaya para ödemek istemiyor. Müteahhitler açısından baktığımız ise yükselen faizler en çok onları etkiliyor. Hem yükselen faizler nedeni ile kredi kullanarak şantiyelerini çeviren müteahhitlerin inşaat maliyetleri yükseliyor hem de konut kredisi çekmek istemeyen potansiyel alıcılar nedeni ile konut satışları düşüyor. Durum böyle olunca müteahhitler de zararına ev yaparak satmak yerine beklemede kalmayı tercih ediyor. Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Konut Arzı Bize Ne Söylüyor?" başlıklı araştırma makalesinde de durum son derece net bir şekilde rakamlarla ortaya konuyor. Raporda yer alan "Konut piyasasına yönelik sunulan teşviklerin arz-talep dengesi üzerindeki etkisi incelendiğinde, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde arz ve talep arasındaki farkın erimesine katkıda bulunduğu söylenebilir. Ancak, söz konusu farkın 2017 yılının son çeyreğinden itibaren tekrar yüksek seviyelere gelmesi sağlanan teşviklerle beraber konut talebinin öne çekildiğine işaret ediyor (Grafik 4). Finansal piyasalarda 2018 yılı üçüncü çeyreğinde yaşanan dalgalanmaların hanehalkı beklentilerinin bozulmasına ve konut talebinin ertelenmesine yol açtığı düşünülmekte" ifadeleri ile karşılıklı yaşanan olaylar ortaya konuyor. 

2018 Yılında Konut Arzı Dibe Vurdu!TÜİK Yapı İzin İstatistikleri Ocak Aralık 2018 raporu verilerine göre 2018 yılında belediyeler tarafından inşaat yapmak isteyen müteahhitlere ve inşaat şirketlerine verilen yapı ruhsatı sayısı 2017 yılına oranla bina sayısı %36,7, yüzölçümü %48,9, değeri %35,8, daire sayısı %53,3 oranında azalış gösterdi. Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Konut Üretimi Düşüyor...Ev almak isteyen kişiler için ise konut sektörü de değerlendirildi. Raporda "İnşaat sektörü denildiğinde ilk akla gelen alt sektör tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de konut sektörüdür. Konut sektörü bir ekonomideki aktörler için tasarruf ve servet biriktirme aracı olmasının yanı sıra, diğer sektörlerle olan etkileşimi nedeniyle kalkınmada önemli bir maniveladır. Bu nedenle ülke vatandaşlarının güvenli bir şekilde barınma ihtiyacının giderilmesinin yanında ekonomik açıdan da kritik bir öneme sahiptir.Türkiye’de konut sektörü inşaat sektörünün genel eğilimlerini içeriyor. Yani uzun vadede yüksek potansiyele sahip olsa da kısa-orta vadede zorlu bir dönemden geçiyor.Konut sektörü açısından öncü gösterge niteliğindeki yapı ruhsatı sayısı 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 41,4 azaldı. Bununla birlikte, aynı dönemde yapı kullanma izin belgeleri sadece yüzde 3,7 arttı.Söz konusu veriler sektördeki aktörlerin, daha önceden alınan izinleri kullanmaya devam etseler de önümüzdeki dönemde yeni konut yatırımı yapmaktan kaçınacaklarını gösteriyor" denildi. Üretilen konut rakamının düşmesi ne yazık ki kısa vadede konut üretiminin düşmesi ile beraber arzın daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının artacağını gösteriyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@