Ev Alacaklar Dikkat! Konutta Devlet Teşvikleri Sona Eriyor, Ev Almanın Maliyeti Yükseliyor!

Ev sahibi olmak isteyenler sabırla konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklerken devlet teşvikleri için geri sayım başladı.

EMLAK HABERLERİ 26.02.2019 - 14:50 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyenler sabırla konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklerken devlet teşvikleri için geri sayım başladı. Ev almak 31 Mart tarihinden sonra çok daha fazla zorlaşacak!

İlk olarak 6 Mayıs 2019 tarihinde duyurulan konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi için yeniden geri sayım başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aksi yönde bir karar alınmadığı takdirde 31 Mart 2019 tarihi itibari ile iki indirim de ne yazık ki sona erecek. Ev Alacaklar Çok Büyük Zarar Edecek! Vatandaş ev almak için konut kredisi faiz indirimi müjdesi beklerken ne yazık ki bankaların hızlı başlayan konut kredisi faiz indirim atağı durdu. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,49 seviyesinde takılı kalırken vatandaş en azından yüzde 1,10 bandını görmek yada konut kredisi yapılandırma sözü almak istiyor. Ancak beklenen müjdeler bir türlü gelmiyor. İndirimlerin bitmesi ile beraber 200 bin liralık ev alacak alan kişiler yüzde 3 tapu harcı yerine yüzde 4 tapu harcı ödeyecekleri için 2 bin lira tapu harcından ve yüzde 10 KDV farkından dolayı 20 bin lira olmak üzere toplamda 22 bin lira zarar edecekler. Yine Nisan ayı itibari ile konut sektöründe yeni sezonun açılması ile beraber konut fiyatlarına en az yüzde 30 ile 40 arasında zam geleceği iddia ediliyor. Aslında TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet rakamları da bu iddiaların doğru olduğunu ve zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu gözler önüne seriyor. Biz yüzde 25 oranında zam yapılacağını temel alırsak dahi 200 bin liralık ev fiyatının 50 bin lira zamlanacağı görülüyor. Gelen tüm bu zamlar eklendiğinde 72 bin liralık bir zarar söz konusu oluyor. Buna ek olarak beyaz eşyada ve mobilyada da ÖTV indirimi yine Mart ayı itibari ile sona eriyor. Evini taşırken bu tip masraflar yapacak olan kişiler ne yazık ki ÖTV indiriminden de yararlanma fırsatını kaçırmış olacak. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@