Ev Alacaklar Dikkat! "Taşınmaz Değerleme Sistemi İle Tapuda Gerçek Değer Gösterilecek"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında taşınmaz değerleme sistemi ile bundan sonra tapuda gerçek değer gösterilmesinin zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

Emlak Haberleri 22.11.2018 - 08:59 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında taşınmaz değerleme sistemi ile bundan sonra tapuda gerçek değer gösterilmesinin zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı bütçe sunumu dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunularak onay aldı. Bakan Kurum yapmış olduğu sunumda pek çok konuda önemli açıklamalarda bulunurken büyük bir merakla beklenen Taşınmaz Değerleme sistemi hakkında da yeni detaylar paylaştı. Taşınmaz Değerleme Sistemi İle Neler Değişecek?Bakan Murat Kurum yapmış olduğu sunumunda büyük bir merakla beklenen taşınmaz değerleme sistemi hakkında da bilgi verdi. Hayata geçirildiğinde ülkemizde sıklıkla gündeme gelinen ancak bir türlü çözüm bulunamayan tapuda satış bedelini az göstermek sorunu da çözülmüş olacak. Bakan Kurum sunumunda bu değişikleri şu şekilde sıraladı;Önümüzdeki süreçte kurulması planlanan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” ile;
  • Tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi,

  • Ülke genelinde değer haritaları oluşturulması,

  • Deprem/terör gibi nedenlerle ortaya çıkan değer değişimlerinin takip edilebilmesi,

  • Kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının vergilendirilmesi,

  • Adil bir emlak vergi sisteminin kurulması,

  • Yatırımcılar için yer seçim analizlerine katkı verilmesi gibi faydalar sağlanabilecektir.Tapuda Değeri Düşük Gösterek Ev Alanlar Ne Yapacak?Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile beraber geçmiş dönemde yapılan satışlar hakkında nasıl bir işlem yürütüleceği ise merak konusu oldu. Çünkü tapuda rayip bedel üzerinden satış göstermek pek çok kişinin ev satın alırken tercih ettiği bir yöntemdi. Hatta pek çok kişi bugüne kadar bunun bir vergi suçu olduğundan dahi habersizdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında tapuda satış bedelini az göstermek suçunu işleyen kişilere ceza kesilmeyecek ancak bu kişiler de gerçek değerleri üzerinden taşınmaz değerleme sistemine taşınacak. Bu da ödenecek olan emlak vergisi tutarının yükselmesine neden olacak. Yani ev sahiplerini çok daha yüksek emlak vergisi oranları bekliyor...Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@