Ev Alacaklara Hem Faizsiz Konut Kredisi Desteği, Hem Vergi İndirimi!

Hak sahiplerine faizsiz konut kredisi hatırlatması geldi. Hak sahipliği belgesi alanlar hem faizsiz konut kredisi kullanacak hem vergi indirimi alacak!

Finans 24.07.2021 - 22:23 25.07.2021 - 11:22 Gülcan Özer

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kritik uyarı geldi. Bilindiği üzere meslek hastalığı çalışan işçiler, vazife malulü ise memurlar için tanınan haklar arasında yer almaktadır. Çalışanın işinin gereklerini yerine getiremeyecek durumda sağlık sorunu oluşması durumunda bu haklar devreye girmektedir.

Bu sağlık sorunlarını yaşayan kişiler erken emekli olma hakkı elde ederken vergi indirimi alarak erken emekli olmasının yanı sıra vergi indirimi alarak gelirlerini de arttırabilmektedir. Buna ek olarak 15 Temmuz gazileri, harf, vazife malulleri, dul ve yetimleri faizsiz konut kredisi çekme hakkına da sahiptir ancak bu hak 1 konut ile sınırlandırılmaktadır.

TOKİ FAİZSİZ KONUT KREDİSİ İLE 240 AY TAKSİTLE EV SAHİBİ YAPIYOR! KİMLER FAİZSİZ KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR?

Toplu Konut İdaresi TOKİ aracılığı ile öncelik sırasına göre verilen faizsiz konut kredisi, harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında aylık bağlanan kişiler ile 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimlerine verilmektedir.

Talepte bulunulması durumunda faizsiz konut kredisi verilmekte olup hak sahibinin kendisinin başvuruda bulunması malül olan kişiye, bu kişi hayatta değilse ve daha önce başvuruda bulunmadıysa bu durumda malulün dul eşi ve çocuklarından sadece birine TOKİ faizsiz kontu kredisi çekme hakkı tanınmaktadır.

faizsiz-konut-kredisi-ekranı

HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ NEDİR, NEREDEN ALINIR?

Söz konusu haktan yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle hak sahibi olduklarını gösteren belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir. TOKİ faizsiz konut kredisi hak sahipliği belgesi kişinin dilekçe ile başvuru yapması durumunda Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK İl Müdürlüğü üzerinden alınabilmektedir.

Buna ek olarak e devlet hak sahipliği belgesi de alınabilmektedir. E Devlet hak sahipliği belgesi için ise kimlik numarası ve şifreniz ile e devlet sistemine giriş yapılması yeterlidir. Sonrasında ise arama bölümüne Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu yaparak aratmanız durumunda çıkan ekranda sizden istenen bilgileri doldurarak başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Kredi onayı alan kişilerin aylık taksit tutarları maaşları üzerinden kesilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@