Ev Alacaklara İslam Memiş'ten Öneriler! Hangi Tip Evler Alınmalı, Konut Balonu Ne Zaman Patlar, Fiyatlar Nasıl Değişir?

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş konut yatırımı yapacaklara önemli tavsiyelerde bulundu. Konut fiyatları düşecek mi, hangi konutlar satın alınmalı?

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 21:51 17.05.2022 - 21:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de konut sektörü son günlerde gündemden düşmüyor. Konut fiyatlarının aşırı değerlenmesi, hükümet tarafından konut finansman paketlerinin açıklanması ve bu piyasada büyük bir hareketlilik başlaması üzerine yatırımcılar oldukça kararsız kaldıkları bir süreçte yatırımlarını yönlendirmeye çalışıyorlar. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş emlak sektörüne dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Konut balonunun patlayacağını söyleyen İslam Memiş, yatırımcıların ne şekilde hareket etmeleri gerektiğine dair düşüncesini açıkladı. 

1+1 EV ALIN ÖNERİSİ!

Konut satın alacakların tercih etmeleri gereken konut tipini açıklayan İslam Memiş, “ben eğer şu anda konut alacaksam gidip 2+1 veya 3+1 ev almam. Onun yerine 1+1 ev almayı tercih ederim. Hatta ikinci el 1+1 iki adet konut almayı denerim. Böylelikle aylık 4.000 Bin TL kira geliri elde ederim. Gelecek nesil ev alamayacak. Artık insanlar 10 yıllık, 20 yıllık kira kontratları ile ev kiralayacaklar. Buna herkes hazırlıklı olmalıdır. İlerleyen yıllarda mülk sahibi olmak oldukça zorlaşacak. Emlak yatırımı yaparken bu perspektiften bakılmalıdır.” dedi.

KONUT BALONU NE ZAMAN PATLAYACAK?

Konut balonunun patlayacağı zamanı açıklayan İslam Memiş, “Hiper enflasyona ve kıtlık ekonomisine doğru gidiyoruz. Bugünlerde konut fiyatları yükseliyor. Eğer paranın değeri düşerse malın değeri artar. Geçtiğimiz yıl eğer barınma ihtiyacınız varsa hiç beklemeden konut alın demiştim. İnşaat maliyetleri her zaman yükselecek. Emlak balonu konusunda bri ayrım yapmamız lazım. Bu yaz balonu patlayacak olan lüks konutlar olacak. Mahalle aralarında 1 Milyon TL’ye kadar fiyatı olan konutların fiyatlarında düşüş olmayacaktır. Ancak 3-5 Milyon TL’ye satılan lüks konutların balonu patlayacak. 1 Milyon TL’ye kadar olan konutların fiyatları da göçten dolayı düşmez.” ifadelerini kullandı. 

KONUT ALACAK OLAN ACELE ETSİN

Döviz kurlarının konut fiyatlarında belirleyici olduğunu söyleyen İslam Memiş, “Dolar kurunda hızlı ataklar bekliyorum. Çünkü emlak balonu patladığında insanlar ev almayacaklar. Gidip o parayla dolar alacaklar. Dolar kuru yükseldikçe de inşaat maliyetleri artacak. Dolayısı ile talep olmasa bile yüksek konut fiyatları göreceğiz. Satış olmayınca fiyat düşüşleri gerçekleşecek.  Ancak bu fiyat düşüşleri çok yüksek oranlı olmayacak. Bunun için konut alacak olan acele etsin.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste ait olmakla beraber yatırım önerisi olarak görülmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@