Ev Alacaklara Kötü Haber! İnşa Edilen Yeni Daire Sayısı Yüzde 53 Düştü

Yükselen konut kredisi faiz oranları konut satışlarını durdurma noktasına getirirken, talepte azalma müteahhitleri üretime küstürdü.

EMLAK HABERLERİ 19.02.2019 - 11:04 15.07.2021 - 00:17

Yükselen konut kredisi faiz oranları konut satışlarını durdurma noktasına getirirken, talepte azalma müteahhitleri üretime küstürdü. Konut üretimi de düşüyor!

Bankaların konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere çıkarken vatandaş yükselen faizler nedeni ile hem konut kredisi çekerek ev alamıyor, hem de elinde nakit parası olan ev almak yerine vadeli mevduat hesabı ile parasını değerlendirmeyi tercih ediyor. TÜİK tarafından dün açıklanan konut satış istatistikleri ile konut satışlarının yılın ilk ayında yüzde 24,8 oranında düştüğü görülürken bugün açıklanan yapı izin istatistikleri ile de yeni konut üretiminin büyük oranda azaldığı gözler önüne serildi. Konut Üretimi Azalırsa Konut Fiyatları Yükselir! Bugün açıklanan TÜİK Yapı İzin İstatistikleri Ocak Aralık 2018 dönemi verilerine göre yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2018 yılında yüzde 36,7 oranında azalırken yapı ruhsatı verilen daire sayısı ise yüzde 53,3 oranında düştü. Yani 2018 yılında konut üretimi yarı yarıya azaldı. Daha düşük konut arzı ise ne yazık ki konut stokunun düşmesi ve konut fiyatlarının daralan konut üretimine bağlı olarak taleplerde yükseliş yaşanmaya başlaması anda yükselmesi anlamına geliyor. Yani ucuz ev almak isteyen kişiler için önümüzde zorlu bir süreç yaşanacak gibi görünüyor. Düşen konut üretimi hem ev bulmayı zorlaştıracak hem de konut fiyatlarını mutlaka kademeli olarak yükseltecek gibi görünüyor. 

En Çok Konut Üretimi İstanbul, Ankara ve İzmir'de Yapıldı Yapıların toplam yüzölçümüne göre 16,2 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u, 10,8 milyon m2 ile Ankara, 7,5 milyon m2 ile İzmir illeri izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Ardahan, Tunceli ve Şırnak oldu.Daire sayılarına göre, İstanbul ili 80 bin 539 adet ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 42 bin 473 adet ile İzmir ve 34 bin 296 adet ile Ankara illeri izledi. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Ardahan, Tunceli ve Şırnak oldu.Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Belgesi) Verilen Bina Sayısı Düştü Üretilen bina sayısı düşerken iskan belgesi verilen yapı sayısı ise yükseldi. Binanın tamamlanma belgesi olarak ta anılan iskan belgesi verilen bina sayısı 2018 yılında yüzde 5,5 oranında artış gösterirken yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam büyüklüğü ise 169,9 milyon m2 olarak açıklandı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@