Ev Alacaklara Kritik Uyarı! Konut Fiyatları Yüzde 70 Artacak

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası konuta talep patlaması yaşattı. Konut fiyatları için yükseliş sinyalleri geldi! 2020 yılında konut fiyatları yüzde 70 artacak!

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 09:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası konuta talep patlaması yaşattı. Konut fiyatları için yükseliş sinyalleri geldi! 2020 yılında konut fiyatları yüzde 70 artacak!

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası büyük yankı uyandırdı. Dün yapılan açıklama ile 3 kamu bankası kampanya başladığı günden bu yana 13 bin konut kredisi başvurusu aldıklarını duyurdu. Vatandaş Ev Almaya Koştu! Yapılan indirimin ardından uygun konut fiyatları ve düşük konut kredisi faiz oranı ev sahibi olmak isteyen kişileri alıma yönlendirdi. Konu hakkında açıklama yapan Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan "Zaten sektörün önündeki en büyük sıkıntı faizlerin yüksek olmasıydı. İnsanlar parayı faizde tutuyorlardı.Emlak ofisleriyle yaptığımız görüşmelere göre telefonlar daha sık çalmaya, insanlar arayıp konut sormaya başladı. İnsanımız bu gelişmeleri takip ediyor, herkes ekonomist gibi. Faiz getirisi azalacak diye konut fiyatları yükselmeden bir an önce konut araştırmaya başladı" dedi.Ev Sahiplerine Kritik Uyarı "Fırsatçılık Yapmayın!"Uzun süredir konut satışlarının son derece düşük yaşandığı konut sektöründe artan talep ile yüzler yeniden gülmeye başlarken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ev sahiplerini uyardı. Ev sahiplerinin artan talep ile beraber konut fiyatlarını yükselterek fırsatçılığa soyunmamalarını isteyen Aşa  "Gayrimenkul piyasasında başlayan bu hareketlilik zam yapılırsa biter.Faizlerin aşağıya çekilmesi gerçek manada sektöre fırsat oluşturdu. Uzun zamandır bekleyen talep yeniden canlandı. Bazı gayrimenkul sahiplerinin alıcıların artmasıyla fiyatları yükselttiğini duyuyoruz. Fiyat yükselirse alımlar faize rağmen durur. Konut üreticisi de, ikinci elde satış yapan da, fiyatları makul seviyede tutmalı. Fırsatçılık yapmamalı" dedi. 2020 Yılında Konut Fiyatarı Yüzde 50 Artacak! Konut fiyatlarını değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin henüz beklenen konut zamlarının fiyatlara yansımadığını belirterek "Kazan kazan ilkesi ile alan da satan da kazanmalı.Burada fırsatçılık yapılması en çok sektöre zarar verir. Uzun zamandır durgun olan bu piyasanın canlı tutulması için zam söylemlerinin olmaması gerekiyor" dedi.Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş da inşaat maliyetlerinin son gelen zamlarla beraber en az yüzde 60 oranında artış gösterdiğini söyledi. Karataş açıklamasında maliyet artışlarının artık dayanılmaz bir hale geldiğini söyleyerek  "Maliyetlerimiz çok arttı. Yeni üretimde müteahhitler yüksek girdilerle malzeme alacakları için önümüzdeki sene ev fiyatlarında maliyetlere bağlı olarak yüzde 50 ile 70 arasında bir fiyat artışı olacağını düşünüyorum" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@