Ev Alacaklara Tarih Verildi! O Tarihte Ev Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor

Ev almak isteyen ancak fiyatların düşmesini bekleyen vatandaşlara kötü haber geldi. O tarihten sonra konut fiyatlarına yüzde 60 zam kapıda!

Emlak Haberleri 04.12.2021 - 17:05 04.12.2021 - 17:07 Elif İşçi

Üst üste gelen zamlar sonrasında milyonlarca vatandaşı etkileyebilecek yeni bir zam haberi daha geldi. Ev almanın hayalini kuran milyonlarca vatandaş, zamlanan ev fiyatlarına nasıl erişebileceklerini düşünmeye başladılar.

Ev fiyatlarına gelen zamlar bununla kalmayacak. Ev fiyatlarına yeni zammın geleceği konusunda uzmanlar tarafından da açıklama yapıldı. Özellikle inşaat malzemelerinde yüzde 100 oranında zammın yapılmasının ardından bu durumun tüm konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı açıklandı.

EV FİYATLARINA YÜZDE 60 ZAM GELİYOR

Ev Alacaklara Tarih Verildi! O Tarihte Ev Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor2

Döviz kurunun hızlı bir şekilde yükselmeye devam etmesi, pandemi nedeniyle yaşanan tedarik sıkıntıları ve Türkiye ekonomisinin üzerine binen ağır yük nedeniyle konut sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi. Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olmak hayal halini aldı.

Konut fiyatlarının artmasında maliyetlerin artmasının etkili olduğu düşünülüyor. Gelecek yıl konut almak isteyenler şimdiye göre yüzde 60 oranında daha yüksek fiyatlı konutlar satın almak zorunda kalacaklar. Konut sektöründe fiyatların normale dönmesi için bir düzenlemenin yapılması bekleniyor.

İNŞAAT MALZEMELERİNE YÜZDE 100 ZAM GELDİ

İnşaat malzemelerine pandeminin başından bu yana gelen zamlar artık sınırı aştı. Ekim ayına kadar geçen süreç içerisinde yüzde 100 oranında zam geldi. Müteahhitler de gelen zamları fiyatlara yansıtarak konut fiyatlarını artırmış oldular.

Vatandaşın ekonomik süreç içerisinde alım gücü her geçen gün biraz daha düşmeye devam ediyor. Arsa maliyetlerinin ise inşaat maliyetlerinden çok daha yüksek olması nedeniyle ucuz konut bulmanın yeni dönemde neredeyse imkansız olduğu düşünülüyor.

Yetkililer piyasa değerlendirmesi sırasında hükümetin bu konuda devlet arazilerini uygun fiyata imara açmalarının son derece etkili bir yöntem olabileceğinin altını çizdiler. Yeni yıldan sonra ev fiyatlarının artacağını söyleyen uzmanlar, daha fazla para ödemek istemeyenler için daha fazla beklememeleri gerektiği konusunda uayrılar yapıldı.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@