Ev Alan Herkes Ödedi! On Binlerce TL'lik Tapu Harcı, Emlak Vergisi, Ekspertiz Ücreti İade Edilecek

Kendi evi olan vatandaşların yapmış oldukları ödemelerin bazılarında iade hakkı mevcut. Tapu harcı, konut kredisi ekspertiz ücreti, emlak vergisi gibi ödemelerde muafiyet hakkı ve iade talebi.

Emlak Haberleri 24.03.2022 - 15:55 24.03.2022 - 15:55 Mustafa Karagöz

Vatandaşların ev alım sürecinde yapmış oldukları ödemelerin önemli bir bölümü masraflardır. Ev almaya niyetlenilen sürecin ilk aşamasından tapunun teslim alınma sürecine kadar yapılan ödemeler binlerce TL'yi bulunuyor. Bu ödemelerin bazılarında ise muafiyet hakkı bulunuyor. Yani vatandaşların ödemeleri yapmama hakları oluyor. Bilmediklerinden dolayı ödeme yapanlar ise geriye dönük iade talebi oluşturup ödemiş oldukları paraları alabiliyor. Emlak365.com olarak bizlerde ziyaretçilerimize alınabilecek ödemelerin neler olduğunu ve muafiyet haklarında tüm koşulları aktarıyoruz. 

BİR EV ALIMINDA ÖDENEN ÜCRETLERİN GENEL TOPLAMI

Ev alan vatandaşların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Bankalar ve Belediyelere yapmış oldukları 3 ayrı ödeme var. 300.000 TL'lik bir ev üzerinden hesaplama yapıldığında; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne 12.000 TL tapu harcı ödenir. Emlak vergisi ödemeleri ise belediyelere daha sonra yapılır ancak ödemeler her yıl yapıldığından vatandaşlar önemli bir meblağ ödemiş olurlar. Bunun dışında konut kredisi kullanımlarında müşteriler bankalara ekspertiz ücreti de öderler. Bu ödemelerde de vatandaşlardan 1.500 TL seviyesinde bir masraf oluşur. Ekspertiz ücretinde de vatandaşların hakları olduğu ve bu haklar sağlanmadığı durumunda iade durumu oluşuyor. 

ev alırken ödenen masraflar 2022 iade hakkı (3)

TAPU HARCI ÖDEMELERİ GERİ İADE HAKKI

Vatandaşlar almış oldukları konutların durumlarına göre tapu harcından muaf olabilirler. Evin değeri üzerinden yüzde 4 oranında ödenen ve genellikle yüzde 2 yüzde 2 alıcı ve satıcının paylaştığı harç masrafı sözleşme kapsamında sadece alıcı tarafından da ödenir. Ödemeleri yapan vatandaşlar eğer kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen bir daire almışlarsa bu harcı geri iade alabilirler. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne yapılacak başvuru ile alınan evin kentsel dönüşüm kapsamında inşa edildiğine ilişkin bir belge sunulmalı. Bu durumda binlerce TL'lik tapu harç masrafı iade alınır. 

ev alırken ödenen masraflar 2022 iade hakkı (2)

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ VE GERİ İADE HAKKI

Emlak vergisi ödemelerinde de muafiyet hakkı var. Her yıl ödenen bu vergiden muaf olanlar ise yanlışlıkla ödeme yapmış olsalar bile geriye dönük başvuru yapabilirler ödemiş oldukları paraları alabilirler. Emlak Vergisinden Muaf Olanlar; Aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları bulunanlar. 

ev alırken ödenen masraflar 2022 iade hakkı (1)​​​​​​​

EKSPERTİZ ÜCRETİ İADE HAKKI

Konut kredisi ile ev alanlar ekspertiz ücreti ödemesi yaparlar. 2022'de ortalama 1500 TL olan bu ödemeler için bankaların, ekspertiz çalışmasını yapan firma üzerinden fatura vermesi gerek. Eğer ekspertiz çalışmasını yapan banka fatura vermemişse ekspertiz ücreti geri iade alınır. Önce banka daha sona ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@