Ev Alana 25 Bin Lira Konut Desteği, Evlenene 7 Bin 500 Lira Çeyiz Yardımı

Ev alana konut desteği yapılan kanun değişikliği ile 25 bin liraya çıkıyor. İlk kez ev alacaklara 25 bin lira konut desteği verilirken evlenecek olan kişilere ise 7 bin 500 lira çeyiz parası ödeniyor.

Ev Alana 25 Bin Lira Konut Desteği, Evlenene 7 Bin 500 Lira Çeyiz Yardımı

Ev alana konut desteği yapılan kanun değişikliği ile 25 bin liraya çıkıyor. İlk kez ev alacaklara 25 bin lira konut desteği verilirken evlenecek olan kişilere ise 7 bin 500 lira çeyiz parası ödeniyor.

Çiftlerin her ikisinin de teşviklerden yararlanması durumunda evlenecek çiftlere 65 bin lira devlet desteği verilmiş oluyor.Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır, 15 Bin Lira Çeyiz Parası Nasıl Alınır?Evlenecek çiftlerin her ikisinin de çeyiz hesabı bulunması durumunda çeyiz hesabı desteği olarak 15 bin lira ödeniyor. Çeyiz hesabı açan bankalar üzerinden başvuru yapan kişiler hesap açarak bu hakkı elde ediyor. Peki, çeyiz hesabını kimler açabilir?Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?
  • 24 yaşını doldurmamış olmak,

  • 27 yaşını doldurmadan evlenmek,

  • En az 3 sene boyunca hesaba düzenli para yatırmak,

  • Çeyiz hesabına her ay düzenli olarak en az 125 lira en fazla 1.250 lira düzenli ödeme yapmak,24 yaşının doldurmayan herkes çeyiz hesabı başvurusu yapabiliyor. Çeyiz hesabı devlet desteği almak için ise 27 yaşını doldurmadan evlenmek, en az 3 sene para biriktirmek ve ehr ay düzenli bir şekilde para yatırmak şartları aranıyor. Bu şartları taşıyan çiftler 7 bin 500 lira çeyiz hesabı desteği alma hakkına sahip oluyor.Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir, Nasıl Açılır, Konut Alana 50 Bin Lira Devlet Desteği Nasıl Alınır?Ev alana devlet desteği fırsatından yararlanmak için konut hesabı açan bankalar üzerinden hesap açmak ve düzenli olarak para biriktirmek gerekiyor.Ev Alana Devlet Desteği Hakkında Yapılan Kanun Değişikliği Maddesi MetniMADDE 67- 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Sosyal Hizmetler Alamnda Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde, aynı fıkrada yer alan "20.000 Türk lirasını" ibaresi "25.000 Türk Lirasını" şeklinde, "üç" ibaresi "dört" şeklinde ve üçüncü fıkrasında yer alan "Bakanlık" ibareleri "Hazine ve Maliye Bakanlığı" şeklinde değiştirilmiştir."Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına Devlet katkısı ödenebilir; ödenecek Devlet katkısı sadece bir konut edinimi ile sınırlı olup, ödenecek Devlet katkısı katılımcı bazında bu hesaplarda biriken toplam tutarın yüzde 25'ini geçemez."Kimler Konut Hesabı Açtırabilir?
  • 07.04.2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı Konut sahibi olmayan Türk vatandaşları açtırabilir.

  • 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Konut Hesabı açtırılabilir.

  • Konut Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz.Birden Fazla Konut Hesabı Açtırabilir mi?
  • Katılımcı birden fazla Konut Hesabı açtıramaz. Konut Hesabı bankalar arasında taşınamaz.

  • Müşterinin bankada veya farklı bankalarda birden fazla hesap açması durumunda bu hesaplar birleştirilemez.Konut Hesabı’nın Asgari Vadesi nedir?
  • Minimum 3 yıl vadeli olarak TL cinsinden açtırılabilir.Emlak365.com Özel İçerik