Ev Alana Devlet Desteği! Yeni Yılda Ev Alacaklara Verilen Destek Ödemesi Artıyor

Ev almak isteyen vatandaşlara devlet destek olmak için bir süredir konut destek ödemesi veriyordu. Yeni yılda yeniden değerleme sonrasında birikim yapanlara verilen ücret arttı.

Finans 04.12.2021 - 14:05 04.12.2021 - 14:42 Elif İşçi

Konut sahibi olmak günümüz şartlarında pek çok kişi için bir hayal olarak ifade ediliyor. Artan ev fiyatları nedeniyle nakit parayla anında ev sahibi olmak neredeyse imkansız. Devlet ise ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlar için destek sözü veriyor.

Konut hesabı adı altında yapılacak belirli bir birikime karşın devlet tarafından da karşılıksız destek ödemesi yapılıyor. Bununla birlikte birikim yapma limiti ise en fazla 5 yıl olarak belirlendi. Devlet tarafından verilecek en yüksek destek ise 42 bin 425 lira olarak açıklandı.

DEVLETTEN BANKADA KONUT HESABI AÇANLARA 42 BİN 425 LİRA ÖDEME

Devlet tarafından konut sahibi olmak isteyenlere verilen destekler her yıl düzenli olarak güncelleniyor. 3 ile 5 yıl arasında aylık düzenli ödemelerle birlikte birikim yapan vatandaşlar için devletten, parayı çektikleri sırada vatandaşa 42 bin 425 lira ödeme verilecek.

Verilen destek ödemesi ise yapılan birikime ve süresine göre değişiklik gösteriyor. Herkes için standart bir destek ödemesi yapılmıyor. 2016 yılından bu yana konut hesabı konusunda destek ödemeleri yapılıyor.

KONUT DESTEK ÖDEMELERİNDE ARTIŞ YAPILACAK!

Ev Alana Devlet Desteği Devletten! Yeni Yılda Ev Alacaklara Verilen Destek Ödemesi Artıyor

Konut hesabı üzerinden birikim yapan vatandaşlar için devlet katkısı her yıl belirlenen oranlar çerçevesinde artırılıyor. Bunun üzerine değerleme yapılması bekleniyor. Yeni yılda yapılacak değerleme sonrasında da konut destek ödemelerine zam yapılması bekleniyor. Zam oranı ise yüzde 36.2 olarak belirlendi.

Konut hesabı üzerinden aylık yapılacak birikim alt tutarı 519,16 lira olarak biliniyordu. Bu tutar 707,09 liraya kadar çıkarıldı. Üst birikim tutarı ise 5 bin 191 liradan 7 bin 70 liraya kadar çıkarılmış oldu.

Zamlı destek ödemeleri ise 36 ile 47 ay arasında birikim yapanlar için 36 bin 768 lira olarak verilecek. 48 ay ile 59 ay arasında birikim yapanlar devletten karşılıksız olarak 39 bin 596 lira alacaklar. 60 ayın üzerinde birikimlere devletten 42 bin 425 lira destek ödemesi verilmiş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@