Ev alım satımları tapu devri noterlerden yapılmaya başladı mı?

Tapu işlemlerinin daha kolay olması için devir işlemlerinin noterlerde tamamlamasına ilişkin çalışmalar var. Peki çalışmalar tamamlanıp noterlerde devir teslim işlemleri yapılmaya başlandı mı?

Ev alım satımları tapu devri noterlerden yapılmaya başladı mı?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri üzerinden tamamlanan tapu devir işlemlerinin noterlere taşınmasına ilişkin bir çalışma başlatılmıştı. Çalışma temel olarak vatandaşların noterler üzerinden gayrimenkul devrini yapabilmesini amaçlıyor. Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenleme için vatandaşlar da merak içerisindeler. Peki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri dışında tapu devir işlemleri Noterlere taşındı mı? İşte son gelişmeler.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ AÇIKLADI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ vatandaşların merak ettiği bu soruya yanıt verdi. Bakan Bozdağ, Adalet Bakanlığı'nın noterler üzerinden tapu devri için yürütülen çalışmalar hakkında konuştu. Düzenlemenin ne olduğuna dair kısa bir bilgi veren Bozdağ "Tapularla ilgili yaşanan sorunları çözmek hem de vatandaşlarımıza yeni alternatifler sunmak için tapu sicil müdürlükleri yanında noterliklerinde tapu devir alım satım işlemini yapmalarına bu yasal düzenleme imkan getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında yeni uygulamaya girecek olan yasa ile vatandaşlara ek seçenek sunulacağını vurgulayan Bakan Bozdağ, vatandaşların tapu sicil müdürlüğüne giderek tapu işlemlerini tamamlayabileceğini ancak bunun yanında bu işlemleri noterliklere giderek de tamamlayabileceğini söyledi. Noterlerde yapılacak tapu devri işlemlerinin daha hızlı olacağını da söyledi.

YASA ÜZERİNDE ÇALIŞILIŞILIYOR MECLİSE SUNULACAK

Tapu devir işlemlerinin noterliklerden tamamlanmasına ilişkin Bakan Bozdağ son aşamaya gelindiğini söyledi. Henüz yasalaşmayan düzenlemenin hangi aşamada olduğuna dair “Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Hazırlıklar bittiğinde bu hazırlıklar Meclis'te değerlendirilecek ve Meclis'in kabulü halinde yasalaşacaktır" dedi.