Ev Alım Satımlarında Emlakçı Komisyon Ücreti Ne Kadar? 2020 Yılı Örnek Hesaplama Tablosu

Ev alım satımlarında son dönemlerde yaşanan artışın ardından merak edilen konu başlıklarından birisi de emlakçı komisyonu ödemeleri.

EMLAK HABERLERİ 11.03.2020 - 23:00 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Ev alım satımlarında son dönemlerde yaşanan artışın ardından merak edilen konu başlıklarından birisi de emlakçı komisyonu ödemeleri. Sözleşmeye göre belirlenen ödeme koşulları ile alıcıların ve satıcıların yapacakları ödeme tutarlarına dair örnek hesaplama tablosunu haberimizde derledik.

Ekonomi ve finans alanında yaşanan son gelişmelerin ardından en dikkat çeken adımlar konut kredisi alanından geldi. Bankalar sundukları konut kredisi faiz kampanyaları ile müşterilerine cazip oranlarla kredi imkanı sunmaya başladılar. Bu durum konut satış rakamlarına da yansıdı. Konut satışlarında yaşanan artışın ardından ise ev alan vatandaşlar masraflara dair araştırmalarda yaptılar.KONUT ALIMLARINDA ÇIKAN MASRAFLARKonut alımlarında özellikle kredi kullanarak ev alan vatandaşlar çok sayıda masraf ödemesi yapıyorlar. Bu masraf ödemeleri kredi alanında yüksek tutarlarda olurken en önemli masraf kalemlerinden birisi de emlakçı komisyon ücretleri. Peki emlakçı komisyon ücreti alıcı ve satıcı arasında nasıl ödenir?EMLAKÇI KOMİSYON ÖDEMELERİ VE ÖRNEK HESAPLAMAEmlakçı komisyon ücretlerinde ödemeler evin değerine göre yapılır. Bu ödeme tutarı evin değerinin yüzde 4'ü kadar olur. Ödemeler ise sözleşmede aksi bir durum belirtilmedikçe yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı şeklinde ödenir. Bu yüzde 2'lik ödemeye ayrıca bu tutar üzerinden yüzde 18 KDV ödemesi eklenir. Örnek Hesaplama200 bin TL değerinde ev alım işleminde emlakçıya ödenecek en yüksek tutar 8 bin TL olur. Eğer bu rakamda anlaşılmışsa alıcı 4 bin TL, satıcı da 4 bin TL ödeme yapar. Bu rakama ayrıca yüzde 18 KDV eklenir. Bu kapsamda alıcının ve satıcının ödeyeceği tutar 4720 TL olur. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@