Ev Alıp Kendi Oturacaklara Binlerce Liralık Devlet Teşviki TBMM'de! Kredi Kadar Önemliydi

Kendi evini alacaklar için önemli bir düzenleme TBMM gündeminde. Düzenleme ilgili hükümler kapsamında vatandaşlara ev alımlarında tapu harcı muafiyeti ile binlerce TL'lik destek sağlıyor.

Emlak Haberleri 09.10.2021 - 09:13 09.10.2021 - 09:18 Mustafa KARAGÖZ

Kendi evini almak isteyenler için maliyet çizelgesinin üzerinde yer alan masraflardan birisi de tapu harcı ödemesi. Tapu harcı ödemesi genellikle alıcı tarafından ve evin değeri üzerinden ödeniyor. Mevzuata göre evin değerinin yüzde 4'ü kadar ödenen tapu harcı ev alım sürecinde çok yüksek tutarlı maliyet kalemi oluyor. 

DEVLETTEN EV ALACAKLARA TAPU HARCI MUAFİYETİ

Tapu harcı ödemelerine ilişkin ise önümüzdeki günlerde vatandaşları sevindiren yeni gelişmeler yaşanabilir. Bu konuda yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesi ve özel şartların sağlanması durumunda binlerce TL'yi bulan harç masraflarının kaldırılması planlanıyor. Kendi evini almak isteyenlere önemli bir teşvik oluşturan düzenlemeye dair detaylar şöyle;

tapu harcı muafiyeti ekim 2021 (3)

Binlerce TL Kazanç Anlamı Taşıyor

492 Sayılı Harçlar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kişinin kendisinin ikamet etmesi için aldığı evler için tapu harcı muafiyeti gelecek. Harç muafiyeti kişi başı üzerinden hespalanacak.

Kişilere önemli bir avantaj ailelere ise büyük avantaj sağlayan düzenleme temel olarak ebeveyn başına 300 bin TL, çocuk başına ise 150 bin TL'lik bölümün tapu harcından muaf tutulması şeklinde olacak. Söz konusu düzenlemenin esaslarına dair Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir açıklamalarda bulundu.

tapu harcı muafiyeti ekim 2021 (1)

EV SATIŞINDA VE KİRALANMASINDA 5 YIL KURALI

Konuşmasında düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda vatandaşlardan istenilecek talepleri açıklayan Özkan Aydemir satış ve kiralama kuralına dikkat çekti.

Tapu harcı muafiyetinden yararlanacak ev alacak olan vatandaşların aldıkları evi 5 yıldan önce satamayacaklarını söyledi. Aynı şekilde alınan sadece ikamet amaçlı olacağından vatandaşlar evleri kiralayamacaklar. Eğer alınan ev 5 yıldan önce kiralanır yada satılırsa daha önce ödenmeyen tapu harcı ödemeleri devlete ödenecek. Ayrıca sonradan ödemelerden harç tutarı gecikme faizi eklenerek ödenecek. 

tapu harcı muafiyeti ekim 2021 (2)

TEŞVİKLER BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir konuşmasının devamında uygulamaya alınmaya hazırlanan düzenlemenin önemine değindi. Konut kredisi faiz oranlarının bu dönemde çok yüksek olduğunu vurgulayan Aydemir vatandaşlar için teşvik ve desteklerin büyük önem taşdığının altını çizdi.

Aydemiz planda olan düzenlemeye dair ise "Tapu harcı muafiyeti ile ilgili gündeme gelen yeni düzenlemenin hayata geçmesini çok istiyoruz. Çünkü tapu masrafları da en az konut kredisi kadar önem arz eden bir seviyeye ulaşmış durumdadır" ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@