Ev Alıp Satacaklar Dikkat! Ev Fiyatlarını Düşürmek İçin Tapuda Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Gündemde

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken konut fiyatlarını düşürmek için ekspertiz raporu zorunluluğu gündeme taşındı. Rayiç bedel üzerinden satış gösterenler dikkat!

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 07:45 28.12.2021 - 07:45 Gülcan Özer

Konut fiyatları son 2 senedir büyük bir hızla yükselirken ev fiyatlarına zam yapılması tepki çekti. Dolar kuru yüksekken yapılan döviz zamları kurun düşmesine rağmen devam ederken piyasada köpük fiyat tartışması yeniden alevlendi. Sektörün uzman isimleri konut fiyatlarında yaşanan artışı "iş bilmez" ev sahiplerinin serbest piyasa koşulları içerisinde internetten ilan verirken "kafalarına göre fiyat belirlemesine" bağladı. 

Ev sahiplerinin konut fiyatlarında yaşanan artışı fırsata çevirmek isteyerek konut fiyatlarını belirlerken daha önceki ilanları baz alarak bu ilanlardan daha yüksek fiyatlar belirlemesi ile piyasada satılık konut fiyatları günden güne yükselişe geçti. Ev sahibi olmak isteyen vatandaş süreçte dert sahibi olurken konut fiyatlarında yaşanan yükseliş artış göstermeye devam etti. Öyleki İstanbul'da 2020 senesinde fiyatı 1 milyon liraya ulaşarak büyük bir şok yaratan bazı bölgelerdeki konut fiyatları 2021 yıl sonunda köpük ilanlarla 2,5 milyon liraya kadar fırladı. 

SATILIK EV FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, 2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Gayrimenkul sektörü uzmanları konut fiyatlarında fiyat bilmeden fiyat belirleyen kişiler nedeni ile büyük bir köpüklenme oluştuğunu belirterek konut fiyatlarında normalleşme için mutlaka devlet müdahalesinin şart olduğunu söyledi. 

satılık ev fiyatları ne zaman düşer

Serbest piyasa ekonomisinin aşırı köpüklenme etkisi ile fiyatları uçurduğu belirtilirken sektörde çare devlet müdahalesinde aranılıyor. İkinci el araç ilanları için bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiği belirtilirken ikinci el konut ilanları içinde denetim ve bu denetime ek olarak tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu gündeme taşındı. 

tapu harcı ekspertiz

TAPUDA EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLULUĞU VAR MI, RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ SUÇ MU?

Konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasının en önemli nedenlerinden biride internet üzerinden verilen ilanlara çekilen yüksek fiyatlar olarak gösteriliyor. Vatandaş sürekli olarak ilan koymadan bir önceki ilanın fiyatına bakarken "benim evim seninkinden değerli" mantığı ile fiyatlar her ilanda biraz daha yukarıya çekiliyor. 

Konu hakkında açıklama yapan Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber dövizde yaşanan yükselişe bağlı olarak insanlarda bir panik havası oluştuğunu, bu paniğinde insanları konut yatırımına yönlendirdiğini söyledi. Yabancı ve yerli yatırımcının konuta yönelmesi ile ev fiyatlarına zamların geldiğini belirten Dilber fahiş fiyat ilanlarının önüne geçmek için mutlaka önlem alınması, en etkili önlemin ise ekspertiz raporu zorunluluğu olduğunu söyledi. 

EV ALIP SATANLAR EKSPERTİZ ÜCRETİ VE YÜKSEK TAPU HARCI ÖDEYECEK! 

Daha önce devletin tapu harcı gelirinde rayiç bedel üzerinden satış gösterilmesi nedeni ile oluşan gelri kaybını önlemek adına tapuda ekspertiz raporu zorunlulğuu gündeme gelmiş, ancak yoğun tepki üzerine sadece yabancılarda zorunluluk olarak uygulamada kalmasına karar verilmişti. Tapuda ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmesi durumunda vatandaş hem ekspertiz ücreti ödeyecek hem de gerçek değer üzerinden satış yaptığı için tapuda daha yüksek tapu harcı ödeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@