Ev Alırken Bu Masrafları Tek Tek Ödediniz! Binlerce TL Olarak Geri Alabilirsiniz

Kısa süre önce veya daha önceki dönemde ev alanların yapmış olduğu masraf ödemeleri bulunuyor. Bu ödemelerin bazıları ise geri alınabilir durumda. Ödenen tüm geri iadeler ve tüm bilinmesi gerekenler.

Ev Alırken Bu Masrafları Tek Tek Ödediniz! Binlerce TL Olarak Geri Alabilirsiniz

Ev alan vatandaşların ödemiş oldukları binlerce TL'lik masraf bulunuyor. Standart peşin ödeme ile alınan konutlardan ziyade konut kredisi ile ev alanların cevinden çıkan masraf ödemeleri daha fazla oluyor.

Kendi evini alanların yapmış olduğu ödemeler hakkında ise bazı emsal kararlar var. Bu kararlar kapsamında geri iade alınabilecek olan masrafların neler olduğunu, vatandaşların masraf ödemelerini geri nasıl alabileceklerini ve süreç yönetiminin tüm ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz.

EV ALACAK OLAN VATANDAŞLARIN GERİ ALABİLECEĞİ MASRAFLAR

Masrafların geri iade sürecinde en çok sorulan soru zaman aşımı. Çok sayıda geri ödeme ve iade talebi için devletin uyguladığı yasal zaman aşımı süresi 5 yıldır. Ev alan vatandaşlar da bu süre üzerinden geri iade talepleri oluşturabilirler. Konut alım sürecinde yapılan ödemelerin yüksek tutarlı olması ve iadelerin önemini artırıyor.

Peki vatandaşlar konut kredisi veya standart ev alım sürecinde ödemiş oldukları hangi destek ödemelerini geri alabilirler? Bazı özel durumlarda tapu harcı ödemesi geri alınabilir. Bunun dışında krediyle ev alanların ödemiş olduğu ve güncel tutarı 1250 TL'ye kadar ulaşan ekspertiz ücreti de geri iade alınabilir. Emlak vergisi muafiyeti olanlar da geri iade talebi ile ödemiş oldukları paraları geri alabilirler.

geri alınabir masraflar

BİNLERCE TL ÖDENEN TAPU HARCI HANGİ DURUMLARDA İADE ALINIR?

Ev alan vatandaşların, evlerinin durumlarına göre ödenen tapu harçları geri alınabilir. Resmi Gazete'de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun tapu harcı iadesini mümkün kılıyor. Söz konusu yönetmeliğin 7. maddesinde bildirilen hüküm kapsamında vatandaşlara muafiyet hakları sağlanır.

Kentsel dönüşüm projelerinden ev alanlar için geçerli haklar kapsamında; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlar tapu harcı muafiyeti sağlanır. Yönetmelikte yer alan hükümde bildirilen özelliklere uyan binalardan konut alanlar tapu harcı ödemesi yapmış olsa bile geri iade alabilir.

geri alınabilir masraflar 3

BANKALARA ÖDENEN EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ ALINIR MI?

Bankalardan konut kredisi kullanarak ev alanların ödemiş oldukları en önemli masrafların başında ekspertiz ücreti geliyor. 2021 yılında çoğu banka tarafından 1100 TL olarak alınan ancak 1250 TL'ye kadar çıkan ekspertiz ücreti de geri alınabilir ödemelerden.

Ekspertiz çalışması banka üzerinden farklı firmalarca gerçekleştirilir. Banka ekspertiz çalışması için müşterisine çalışmayı gerçekleştirilen firmadan kendi adına kesilmiş fatura vermek zorunda. Banka kendi adına bir fatura kesmişse yada hiç fatura vermemişse ekspertiz ücreti geri alınır. Ancak ekspertiz çalışması yapılan firma kişiye özel fatura kesmiş ve müşteriye vermişse ekspertiz ücreti alınamaz.

geri alınabilir masraflar 2

EMLAK VERGİLERİNİ DE GERİ ALABİLİRSİNİZ

Emlak vergisinde bzı muafiyet noktaları. Evin 200 metrekareden küçük olması, kişinin tek evi olması, emekli olanlar, dul olanlar, şehit yakınları ve gaziler ile sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık dışında farklı bir geliri olmayanlar emlak vergisinde muaf. Muafiyet kapsamında olan ancak emlak vergisi ödemesi yapanlar ise 5 yıl için başvuru yapabilir ve masraf ödemelerini geri alabilirler.