Ev Alırken Çıkan Masrafları Nelerdir?

Ev satın alırken hem konuta ödenen satış bedeli hem de taşınma ve tadilat masrafları ile yoğun bir nakit para akışı yaşanmaktadır. Peki, ev alırken çıkan masraflar nelerdir?

EMLAK TERİMLERİ 27.07.2018 - 15:25 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Ev satın alırken hem konuta ödenen satış bedeli hem de taşınma ve tadilat masrafları ile yoğun bir nakit para akışı yaşanmaktadır. Peki, ev alırken çıkan masraflar nelerdir?

Ev satın alırken ihtiyaç duyulan toplam paranın doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için tüm giderlerin hesaplamaya dahil edilmesi gerekir. Unutulan her kalem zaten yoğun bir harcamanın yapıldığı bu dönemde kişinin maddi açıdan zorlanmasına neden olur. Ev Alırken Ne Kadar Masrafım Olur?Ev satın alırken çıkan masraflar farklı pek çok kalem altında toplanmaktadır. İlk başta ödeyeceğiniz paraların en başına konutun satış tutarını yazmanız gerekir. Eğer evi emlakçıdan satın alıyorsanız bu durummda ikinci kalemde emlakçı komisyonu için ödenecek olan para yazılır. Yine ev sahibine ve emlakçıya satıştan önce kapora ödemeniz gerekir. Bu tutarda elinizde bulunması gereken nakit para miktarı içerisinde yer almalıdır. Ev satın alırken konut kredisi çekmeyi düşünüyorsanız konut kredisi peşinatı olarak en az yüzde 20 oranında bir para hazırlamanız gerekiyor demektir. Yine konut kredisi ekspertiz ücreti olarak krediyi kullanmadan önce ödemeniz gereken konut kredisi masrafları bulunmaktadır. DASK ve Tapu Harcı Parasını Unutmayın Yeni ev satın alırken DASK ve tapu harcı giderleri de bulunmaktadır. DASK tutarı satın alınan konutun özelliklerine göre belirlenmekte olup DASK sigortası zorunlu sigortalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişiler mutlaka bu tutarı ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Ödenmesi gereken masraflar arasında tapu harcı ile tapu döner sermaya harcı tutarı da bulunmaktadır. Ev alırken tapu harcı alınacak olan evin satış bedelinin binde 20'si olarak hesaplanmakta olup 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılan indirim ile beraber binde 10 olarak uygulanmaktadır. Tapu döner sermaye bedeli ise 103,50 lira olarak hesaplanmaktadır. Bunlara ek olarak taşınma giderleri, yeni evin tamir ve tadilat giderleri, sıfır konut projeleri üzerinden ev satın alan kişiler için aboneliklerin açtırılması ve taşınma masrafları olarak evden eve taşıma nakliye giderleri de bulunmaktadır.Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@