Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Türkiye'de geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi ev sahibi olmaktır. Kiradan kurtularak kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Türkiye'de geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi ev sahibi olmaktır. Kiradan kurtularak kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Ev alırken sonradan pişman olmamak adına dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Ev satın almak verilen çok önemli bir karar olup bu kararı alırken farklı pek çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kararları verirken en çok özen göstermeniz gereken altın kural asla aceleci davranmamak olmalıdır. Karar verirken evin satılacağı endişesi ile acele karar vermeniz sonradan pişman olma riskinizi büyük oranda artıracaktır. Ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;Evin Lokasyonuna Dikkat Edin!Yeni bir ev satın alma kararı verdiyseniz en çok dikkat etmeniz gereken konu evin lokasyonu yani konumudur. Merkezi yerlere yakın olan evler daha pahalı olmakla beraber evin ana caddelere, ulaşım imkanlarına, marketlere, öğrenim çağında çocuklarınız varsa okullara ve sağlık kurumlarına olan yakınlığı kararınızı etkilemesi gereken en önemli kriterlerdir. Özellikle de artık okul kayıtlarının adrese göre yapılması okul çağında çocukları olan kişilerin ev alırken adreslerine bağlı olan okullar konusunda da seçici olmalarını zorunlu hale getirmektedir.Ev Alma Komşu AlMümkünse komşuluk ilişkilerinin iyi olduğu bir mahalle tercih edin. Komşu seçimine özen gösterin ve ev satın almadan en azından karşı daire ve alt dairenizde oturan kişilerle tanışmaya çalışın. Kapılarını çalarak ev hakkında bilgi alın ve görüşlerini sorun.Bölgedeki Suç Oranı Hakkında Bilgi EdininGünümüzde ne yazık ki bazı bölgelerde asayiş olayları çok daha ağırlıklı olarak yaşandığı için mutlaka ev almadan önce konutun bağlı olduğu karakolu ziyaret ederek suç oranı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Bu sayede çocuklarınızın, eşinizin ve ailenizin güvenliğini şansa bırakmamış olursunuz.Pazar Araştırması YapınEv satın alırken fiyat konusunda sonradan pişman olmamak adına aynı bölgede yer alan emsal özellikte ki dairelerin fiyatlarını internet üzerinden araştırın. Verilen ilanlardaki satılık daire fiyatları ile almak istediğiniz dairenin fiyatını karşılaştırarak fiyat hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Depreme Dayanıklı Sağlam Konutları Tercih EdinEv alırken pek çok kişi evin iç özelliklerini incelerken aslında binanın depreme karşı olan dayanıklılığı da çok önemlidir. Özellikle de deprem bölgesinde bulunan illerde ev alacak olan kişilerin mümkünse depreme dayanıklı raporu olan ya da deprem yönetmeliği sonrasında üretilen binalardan ev alması önerilmektedir. Buna ek olarak binanın ısı yalıtımı olup olmaması, iskanı bulunması, enerji kimlik belgesi çıkarılması gibi etkenlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde evinizi aldıktan sonra cebinizden ekstra yüksek miktarlarda para çıkması gerekebilir.Emlak365.com