Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türk toplumu açısından geleceğe yapılan en büyük yatırım ev satın almak ve kendi evinin sahibi olmaktır. Peki, ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türk toplumu açısından geleceğe yapılan en büyük yatırım ev satın almak ve kendi evinin sahibi olmaktır. Peki, ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Konut projesinden ev almak istiyorsanız mutlaka projeyi yapacak olan firmayı iyi araştırın. Şimdiye kadar kaç tane konut projesi yaptığı, projelerin teslim tarihlerinde ve teknik şartnamede sözünde durup durmadığını inceleyin. Mümkünse önceki projelerden ev alan kişilerle iletişime geçerek memnuniyetlerini sorgulayın.

  • Ev satın alırken mutlaka evin konumunu gözden geçirin. Çocuklarınız varsa çocuklarınızın adrese göre gideceği okulu araştırın. Eğitim kalitesinden emin olun. Evinizin toplu ulaşım araçlarına olan yakınlığını göz ardı etmeyin. Alışveriş merkezi, market ve sağlık ocağına yakınlığı tercih edin.

  • Sıfır konut değil de ikinci el konut alacaksanız size konutu satmaya çalışan kişi ile tapuda ismi yazan kişinin aynı kişiler olup olmadığını, farklı kişilerse tapu sahibinin bu satıştan haberi olup olmadığını inceleyin.

  • Konut kredisi çekerek ev satın alacaksanız evin konut kredisi için uygun olup olmadığını öğrenin. Örneğin bankalar iskansız konutlara kredi vermediği için iskanı olmayan evleri tercih etmeyin. Zaten iskansız ev satın almak size pek çok risk getireceği için asla tercih etmeyin.

  • Tapusuz evi satmak isteyen kişilerden uzak durun ve ne kadar ucuz olursa olsun asla hiçbir şart altında almayın.

  • Evin tapusunu üzerinize almadan asla satış tutarını peşin olarak ödemeyin. Satış için sizden kapora istenirse bu tutarı mutlaka banka hesabı üzerinden ödeyin ve açıklamasına "konut peşinatı" şeklinde konutun adresini yazarak belirtin.

  • Evin depreme dayanıklılığını sorgulayın. Sadece içinin yapısına bakarar karar vermeyin. Mümkünse evin en alt zeminine inerek buradaki kolonların sağlamlığını kontrol edin.

  • Sıfır daire satın alırken su, elektrik ve doğalgaz aboneliği için ekstra para ödemesi yapacağınızı unutmayın.Emlak365.com